Spencer Davis Group – Somebody Help Me

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V roce 1965 se celým světem rozletěla nahrávka Keep On Running od birminghamských Spencer Davis Group. Kdo neviděl fotografii skupiny, zpravidla si myslel, že jejich zpěvák bude „starý tlustý černošský bluesman“, ve skutečnosti to byl mladičký běloch jménem Stevie Winwood.

  Keep On Running se stala senzací a kapele kromě úspěchu, fanynek a peněz přinesla také zásadní problém – jak na takový hit číslo jedna navázat. Nejlépe pochopitelně další jedničkou, což se lépe radí, než dělá. Skupina proto zkusila osvědčenou a zjevně funkční metodu – celý proces jednoduše zopakovala. Keep On Running jim napsal hudebník z Jamajky jménem Wilfred „Jackie“ Edwards, který se sice specializoval na styl ska (de facto předchůdce reggae), ale dobře cítil i britskou muziku. A tak za ním hudebníci zašli, jestli by neměl ještě něco podobného „Running“. Muzikant obratem ruky vysypal Somebody Help Me.

  Stevie Winwood: „Naše první hity napsal Jackie Edwards, úžasný jamajský skladatel, kterého nám představil producent Blackwell. On dobře věděl, že potřebujeme nějaký původní materiál a kombinace Jackieho karibských kořenů s naším britským stylem nám dala jedinečný zvuk.“

  Všichni byli spokojeni, písnička měla stejné ingredience a slibovala další hit. Nahrávání se zúčastnil a s vokály pomohl kamarád Dave Mason, pozdější Winwoodův spoluhráč v kapele Traffic. „Ano, já si tehdy trochu hrál na jejich bedňáka, pár měsíců, než jsme se Steviem založili Traffic. Zpíval jsem na Somebody Help Me, taky Gimme Some Lovin’ nebo I’m A Man.“

  A neuvěřitelné se skutečně zopakovalo, Somebody Help Me po vydání znovu vyskočila na první místo britského žebříčku, odkud odsunula baladický hit The Sun Ain’t Gonna Shine Anymore od Walker Brothers. Líbila se také legendárním Everly Brothers, kteří vzápětí nazpívali její předělávku.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...