Spencer Davis Group – Keep On Running

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Traduje se, že když kapela Spencer Davis Group z rodné Británie poprvé zamířila do USA, čekali Američané, že minimálně jejich zpěvák bude starý tlustý černoch. Nikdo potom nemohl uvěřit, že jím je onen nezletilý bílý chlapec jménem Stevie Winwood, kterého slyší mimo jiné z hitu Keep On Running.

  Spencer Davis Group vznikli v Birminghamu roku 1963, jejich leaderem byl mladý profesor němčiny Spencer Davis, ale hlavní hudební osobností se brzy ukázal být právě o devět let mladší Stevie Winwood, který nejen že skvěle zpíval, ale ještě uměl hrát jak na kytaru, tak na klávesy. O baskytaru se staral jeho starší bratr Marvyn, přezdívaný Muff, na bicí hrál skvělý bubeník s jazzovým cítěním Pete York.  Od prvních nahrávek (I Can’t Stand It nebo Every Little Bit Hurts) na sebe upozornili, ale opravdový hit přišel v roce 1965, jmenoval se Keep On Running.

  Chris Blackwell, producent a impresário nahrávací firmy Island, tehdy do Británie přivedl hudebníka z Jamajky jménem Wilfred „Jackie“ Edwards, který se specializoval na předchůdce reggae, styl ska. Přesto jej Blackwell seznámil s rhythm and bluesovými Spencer Davis Group v tušení, že by z toho mohlo vzejít něco zajímavého.  A vzešlo, Edwards muzikantům zahrál písničku, co právě složil, Keep On Running. Stevie kývnul, že to je prima skladba, jen že by to tady chtělo trochu víc rocku a tady trochu víc blues… a výsledek v jejich podání brzy trůnil na prvním místě britského žebříčku, odkud odsunul hitový singl Beatles Day Tripper / We Can Work It Out.

  V Americe měla píseň velmi slibný start, začaly ji pouštět černošské stanice (v domnění, že jde o černošskou skupinu) a singl stoupal v žebříčku. Spencer Davis: „V roce 1966 v Americe nikdo neviděl ani jedinou naši fotku. A rádia se tehdy ještě dělila na černošská a bělošská. Keep On Running začala hrát ta černá, jenže pak uviděli fotku těchhle čtyř bílých kluků a deska letěla z vysílání. A ten moment byl pryč.“ Singl se tehdy v USA zastavil na #76, ale o pár měsíců později už Spencer Davis Group prorazili i v Americe s hity jako Gimme Some Lovin’ nebo I’m a Man.

  Sám Jackie Edwards natočil Keep On Running jako ska na album Come On Home. Po letech ji znovu do žebříčků poslal herec a zpěvák John Alford, nahráli ji také Romantics nebo Robben Ford, u nás ji na koncertech zpíval často Viktor Sodoma (Matadors, Flamengo, Apollobeat). Zazněla také v několika filmech a seriálech (např. Buster s Philem Collinsem, Opus pana Hollanda s Richardem Dreyfussem nebo populární britský seriál Korunovační ulice). Jackie Edwards poté napsal pro Spencer Davis Group ještě další jedničkový hit Somebody Help Me, o kterém si povíme zase někdy příště.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...