Sonny & Cher – The Beat Goes On

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Johnny Cash a June Carter, Ike a Tina Turnerovi, Carole King a Gerry Goffin, hudební svět je plný úspěšných manželských dvojic. Jendou z těch nejúspěšnějších byli svého času Salvatore Phillip Bono a Cherilyn Sarkisian. Svět je poznal pod jmény Sonny & Cher.

  I Got You Babe, What Now My Love, Little Man nebo Baby Don’t Go, to jsou některé z největších hitů této dvojice. V roce 1967 chystali své třetí album In Case You’re In Love spolu s hitem Little Man. Ovšem ještě většího úspěchu nakonec z desky dosáhla jiná skladba postavená na jediném tónu a doslova „pulsující“ baskytaře – The Beat Goes On.

  Sonny ani Cher zpravidla na žádné nástroje nehráli, celý doprovod natáčela studiová skupina přezdívaná Wrecking Crew (Demoliční četa). Šlo o profesionální hudebníky, které k nahrávání zvali např. Monkees, Nancy Sinatra, Mamas & Papas, Beach Boys nebo Simon & Garfunkel. Naštěstí byla jejich členkou také baskytaristka Carol Kaye, protože její přínos k písni se ukázal být zásadní. Carole: „Ta písnička byla o ničem a potom ji postavila basová linka.“ Carol hrála jediný tón stále dokola, ale ukázalo se, že přesně to skladba potřebovala a basa vytvořila naprosto specifickou náladu hitu. Sama Carol dodnes právě tuto basovou linku považuje za svůj největší kreativní přínos k nějaké písni.

  Textově byla písnička jakousi generační výpovědí, charleston je minulostí, minisukně jsou teď aktuální, supermarkety nahradily malé krámky a auta jezdí stále rychleji. Chlapci ale dívkám stále lámou srdce a stále musejí chodit do války (narážka na Vietnam). K tomu stále monotónně dunivá baskytara a střídání silného hlasu Cher s poněkud „nakřáplým“ (ale velmi osobitým) projevem Sonnyho. The Beat Goes On zahrála na tu pravou strunu a byla z toho Top 10 v Americe, Kanadě, Holandsku, Belgii nebo Francii.

  Sonny & Cher vydávali desky, natáčeli filmy a uváděli velmi úspěšnou televizní show. V roce 1975 se sice rozvedli, ale po několika veřejných přestřelkách se usmířili a příležitostně spolupracovali i v dalších letech. Sonny Bono poté opustil hudební business a věnoval se politice, byl členem Sněmovny reprezentantů a dotáhl to až na pozici starosty kalifornského Palm Springs. Bohužel 5. ledna 1998 při lyžování narazil v plné rychlosti do stromu a zraněním na místě podlehl, bylo mu 62 let. Na jeho pohřbu promluvila Cher, ač přes slzy téměř nemohla mluvit. Zazněla právě The Beat Goes On a její název potom našel místo i na Sonnyho náhrobku.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...