Sonny & Cher – I Got You Babe

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Kdo by neznal Cher, zpěvačku, herečku a ženu, které v krvi koluje část indiánské krve, což jí možná dodává onu energii, se kterou i ve svém věku úspěšně bojuje jak s mladšími hudebními rivaly, tak občas i s těmi hereckými.

  Cherilyn Sarkisian se narodila v roce 1946 a do hudebního (a posléze i filmového) světa vstoupila po boku svého někdejšího manžela, hudebního skladatele a producenta Salvatora „Sonnyho“ Bona. Ten se „vyučil“ u slavného producenta Phila Spectora (díky tomu Cher občas zpívala doprovodné vokály u Spectorových svěřenců), ale dvojice Sonny & Cher už se proslavila sama za sebe. Na začátku byla parodie Boba Dylana a Joan Baez, ale potom zjistili, že se jim spolu zpívá opravdu dobře a brzy to měli zjistit i posluchači.

  Nejprve zaujal singl Baby Don’t Go, ale ten zcela smetla vlna slávy následující písně. Sonny ji složil u piána v domě manažera dvojice, kde svého času i bydleli. Text v rychlosti napsal na kus lepenky, chtěl prý nějak využít slovíčka „babe“, protože se mu líbilo, jak zní v dylanovce It Ain’t Me, Babe. Cher se písnička zprvu nezdála, protože jí neseděla její tónina, ale když ji Sonny upravil, rázem se do ní dostali oba a hit byl hotový. Přesto ještě kousek mu ke vstupu do žebříčků chyběl…

  Ahmet Ertegun, hlava velkých Atco Records, byl proslulý svým čichem na hvězdy a hity. V tomto případě ale jeho čich selhal a on zarazil vydání I Got You Babe na A straně singlu, a tak byla jako potenciální hit dvojice prezentovaná písnička It’s Gonna Rain. Z rádií ovšem nezněla, všechna rádia neomylně začala hrát I Got You Babe a písnička brzy trůnila v čele amerického, stejně jako britského žebříčku. Dokonce se na vrcholu přetahovala s Beatles – v Anglii odsunula z vrcholu jejich hit Help!, naproti tomu v Americe, kde singl Help! vyšel se zpožděním, naopak ten odsunul z vrcholu Sonny & Cher. V první desítce největších hitů I Got You Babe bodovala i v Kanadě, Německu, Norsku, Švédsku, Rakousku, Španělsku, Irsku nebo Holandsku.

  Po rozchodu dua píseň Cher ze svého repertoáru stáhla, udělala ale tři výjimky – v roce 1987 si ji znovu se Sonnym zazpívali v show Davida Lettermana, v roce 1993 s ní hostovala na desce animovaných postaviček Beavis and Butt-head a v roce 2002 ji zazpívala jako host R.E.M. V roce 1985 s písničkou měli velký úspěch také UB40, se kterými ji udělala Chrissie Hynde (z Pretenders). V Anglii ji tak opět poslali až na 1. místo. Další předělávky udělali Etta James, Manfred Mann, David Bowie s Marianne Faithfull nebo Ramones. U nás ji v 60. letech přezpívali Josef Laufer a Dana Hobzová pod názvem Kousek tebe.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...