Smokey – Don’t Play Your Rock’n’Roll To Me

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Neřešili jsme, jestli hrajeme pop, nebo rock, zkrátka jsme hráli muziku! Tak charakterizoval Chris Norman éru kolem vydání slavného hitu Don’t Play Your Rock’n’Roll To Me s kapelou Smokie / Smokey.

  V roce 1975 vydala britská kapela Smokey své druhé album Changing All The Time a začínala se rychle dostávat do všeobecného povědomí. Američan Smokey Robinson tehdy na kapelu právně zatlačil, aby se přejmenovala, lidé si totiž začínali plést jejich desky. A tak se ze Smokey stali Smokie, a album vyšlo znovu pod změněným názvem. Proto úvodní píseň LP desky a jeden z jejich nejslavnějších hitů figuruje občas pod jedním, občas pod druhým jménem kapely.

  O Smokie se tehdy autorsky a producentsky starala dvojice Nicky Chinn a Mike Chapman. Don’t Play Your Rock’n’Roll To Me přišla právě z jejich autorské dílny, inspirací jim byla His Latest Flame od Elvise Presleyho. Zda šlo o pop, nebo rock se snažil vysvětlit po letech právě zpěvák Chris Norman: „V raných letech jsme byli vážně ostří, Smokie byli rocková kapela, na pódiu jsme hráli skutečně tvrdě. Tvrdě, ale s dobrými vokály a harmoniemi. Potom v té době, když jsme začali mít první hity, jsme styl trochu zjemnili, začali hrát i akustické písně jako Don’t Play Your Rock’n’Roll To Me. Ty už neměly takovou rockovou atmosféru, šlo spíš i popové desky. Ale my jsme o nich nepřemýšleli jako o popu, byly to zkrátka desky, něco, co po nás zůstane.“

  Smokie začali LP desku Changing All The Time natáčet v Londýně, poté se přesunuli do Paříže, aby nasáli novou tvůrčí atmosféru. Právě Don’t Play Your Rock’n’Roll To Me vznikla ve francouzské metropoli. A načerpali pořádný kus atmosféry: první singl alba If You Think You Know How To Love Me vyskočil v Británii na #3 a vzápětí ho do Top 10 následovala i Don’t Play Your Rock’n’Roll To Me. Jen v domácím britském žebříčku se držela téměř dva měsíce (září – říjen 1975), ale bodovala i v mnoha evropských zemích (Německo, Rakousko, Nizozemí), stejně jako např. v Austrálii.

  Není divu, že píseň dodnes figuruje v repertoáru jak současné sestavy kapely Smokie, tak také Chrise Normana. Ostatně obě podání už jsme slyšeli i v Čechách. Na koncertech po ní sáhli také Twisted Sister, stejně i jejich někdejší leader Dee Snider, či skupina Alabama.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...