Small Faces – Tin Soldier

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Žádný z členů skupiny Small Faces nevyrostl zrovna do „basketbalové“ výšky, ale hudebně vyrostli do výšin skutečně vysokých. Zejména díky skladatelskému umu dvojice zpěváků a kytaristů Stevea Marriotta (sólo) a Ronnieho Lanea (basa) je řadí mezi špičku rockových kapel 60. let. Připomínáme jejich hit Tin Soldier.

  Skupina Small Faces vyšla z rhythm and bluesových kořenů a v decentní kombinaci s chytlavými melodiemi se prosadila hity jako Sha-La-La-La-Lee, All Or Nothing nebo My Mind’s Eye. Poté do jejich stylu (jako celé rockověji zaměřené Británii) začaly stále více pronikat psychedelické vlivy (Here Comes The Nice, Itchycoo Park, Lazy Sunday). Zhruba na půl cestě mezi nimi potom stojí nahrávka Tin Soldier (Cínový vojáček).

  Z většiny píseň složil Steve Marriott, a mínil ji jako milostné vyznání své budoucí ženě, modelce Jenny Rylance, tehdy ovšem přítelkyni Roda Stewarta. Prý ji napsal právě pod vlivem radosti, že se Jenny a Rod rozešli a má tudíž volné pole působnosti, aby ji mohl získat. Jejich vztah nebyl zrovna jednoduchý, Jenny oba muzikanty nejprve dvakrát prostřídala, než se za Marriotta v roce 1968 přeci jen vdala. A protože lidské osudy jsou skutečně barvité, zatímco Marriott nahradil Stewarta v roli muže Jenny, Stewart později nahradil jeho roli frontmana v kapele Small Faces (už pod zkráceným názvem Faces).

  Nicméně přes osobní inspiraci Tin Soldier původně Marriott neplánoval pro Small Faces. Skládal jej pro jejich americkou kamarádku, kterou tehdy skupina v Británii vzala pod svá křídla – P. P. Arnold. Nakonec ji ale přeci jen nechal své kapele a P. P. Arnold pomohla alespoň s doprovodným zpěvem. Ostatně ona ženská inspirace byla možná širší, jak po letech prozradila P. P. Arnold: „Steve a já jsme byli v té době milenci, ale myslím si, že Tin Soldier spíš napsal o Jenny Rylance. Ona byla opravdovou láskou Steveova života.“ Steve tedy skladbu nazpíval se Small Faces a náhradou P. P. daroval jinou skladbu – (If You Think You’re) Groovy.

  Tin Soldier sice prošla do vysílání BBC, ale cenzura tehdy nutila moderátory, aby píseň utnuli před finálním veršem, který se domnívali, že zní „Vše, co chci, je vyspat se s tebou“. Marriott ovšem v tomto případě nevinně zpíval (tedy spíše křičel), že chce se svou milovanou pouze posedět. „Ta písnička je o tom, jak se dostat do něčí hlavy – ne do něčího těla. Je to o dívce, se kterou jsem se vídal a do které jsem se zbláznil. A šlo o to, aby se zbláznila taky ona do mě,“ vysvětloval později Marriott. „Není v tom nějaká velká myšlenka, vážně není, ale ani nic fyzického.“

  Tin Soldier vyskočil do Top 10 v Británii, Austrálii, Německu nebo Holandsku, ale pro skupinu byl zklamáním v Americe. Zatímco předešlý singl Itchycoo Park tam bodoval v Top 20, Tin Soldier se zastavil už na #73 a pro skupinu tím úspěch v Americe skončil. Paradoxně pozdější předělávka Marriottovy další skupiny Humble Pie tam v roce 1981 vyšplhala o patnáct příček výš. Cínového vojáčka převzalo ale i mnoha dalších, např. Lou Gramm (Foreigner), Uriah Heep, Todd Rundgren, Guess Who nebo Paul Weller. V anketě čtenářů časopisu Mojo obsadil možná trochu překvapivě dokonce 10. místo nejlepších singlů pop-rockové historie.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...