Small Faces – Sha-La-La-La-Lee

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Small Faces je kapela, která byla v roce 2012 uvedena do Rock and Rollové Síně slávy. Zlatý fond jejich přínosu muzice je hlavně v autorských písničkách dvojice Steve Marriott (kytara, zpěv) a Ronnie Lane (baskytara, zpěv), ale jedním z jejich nejslavnějších hitů zůstává i předělávka Sha-La-La-La-Lee.

  Pro první dva singly Small Faces napsali vlastní písničky, ale zatímco první se stal hitem v Top 20, druhý singl propadl a vypadalo to, že z kapely bude tzv. jednohitový zázrak (one hit wonder). Produkční tým proto na kapelu zatlačil, že musejí nahrát nějaký popovější hitový trhák a doporučil právě píseň profesionálních skladatelů Kennyho Lynche a Morta Shumana Sha-La-La-La-Lee.

  Není proto překvapením, že se do něj kapele vůbec nechtělo, chtěli raději stejně jako jejich stylově příbuzní kolegové The Who nebo Rolling Stones skládat vlastní písničky (a jak historie ukázala, jejich potenciál byl veliký). Nicméně neměli tehdy ve studiu ještě takové slovo a tak Sha-La-La-La-Lee natočili.

  A úspěch to byl veliký, singl vystřelil v domovské Anglii mezi největší hity a v žebříčcích bodoval i v Německu nebo Holandsku. Ani tak ale Small Faces písničku moc rádi neměli, protože měli pocit, že je pro jejich styl příliš komerční a Sha-La-La-La-Lee na koncertech hráli spíš pro radost fanouškům než pro svou. Nicméně právě i díky ní potom prosadili své vlastní hitové písně jako All Or Nothing, My Minds Eye nebo Lazy Sunday.

  V Evropě měla písnička veliký ohlas a bořila i hranice železné opony, když ji přezpívávali zpěváci na obou stranách, v Belgii např. zpěvák Plastic Bertrand, v Jugoslávii kapela Siluete a u nás Václav Neckář s kapelou Mefisto.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...