Slik – Forever And Ever

 • Kategorie: Hudební knihovna

  „Ale ne, to nemůže být čtyřicet let, tak starý přeci nejsem,“ smál se nedávno kytarista James „Midge“ Ure, někdejší frontman skupin Ultravox, když se jej v rozhovoru zeptali na jeho úplně první hit. Nahrál jej se skupinou Slik a jmenoval se Forever And Ever.

  Slik vznikli pod názvem Salvation ve skotském Glasgow v roce 1970 a jejich styl se brzy prolínal podle dobové módy mezi glam rockem, pop-rockem i bubblegumem. Jejich sestava se mnohokrát proházela. Ustálila se až v roce 1974, kdy si také změnili název na Slik a jednotliví členové si změnili příjmení na Slik, aby působili více sevřeným dojmem. Jako jednotnou garderobu si vybrali baseballové dresy. Podstatnější bylo, že se dostali pod stejný autorský management jako Bay City Rollers, takže na hit bylo brzy zaděláno…

  Singl Boogiest Band In Town sice prošuměl bez ohlasu veřejnosti, zato následující Forever And Ever skupině zařídil jejich okamžik slávy. Vyskočil na první místo britského žebříčku, odkud odsunul trhák skupiny ABBA Mamma Mia. Čtenáři deníku Sun vzápětí skupinu vybrali jako objev roku a zdálo se, že má Británie nové hvězdy.

  Samotnou skladbu napsali Bill Martin a Phil Coulter, kteří, jak bylo řečeno, zásobovali hity i Bay City Rollers. Nepsali ji pro Slik, už před nimi ji natočila další kapela podobného stylu – Kenny. Ta v ní ovšem hitový potenciál nevycítila, a ačkoliv ji nahrála, schovala ji pouze na své debutové album. A tak se jí ujali Slik, byť pouze nazpívali vokály na základ předehraný studiovými profesionály. Popravdě nejvýraznější postava skupiny Midge Ure na píseň nijak v dobrém nevzpomíná: „Říkal jsem si: Nenapsal jsem to, neprodukoval jsem to, dokonce mi nebylo ani dovoleno hrát na nahrávce – žádné emoce v tom zkrátka nebyly.“ V jiném rozhovoru šel ještě dál a konstatoval, že tu nahrávku jednoduše nesnáší, i tak připustil, že měl z prvního místa samozřejmě radost.

  Nicméně v kapele to brzy začalo skřípat. Následující singl Requiem už měl znatelně menší ohlas než Forever And Ever, a když se skupina vzápětí musela na čas odmlčet kvůli automobilové nehodě Ureho, posluchači na ně takřka zapomněli. Nepomohla ani změna názvu (PVC2) ani image a stylu (punk). Slik zůstávají dodnes tzv. „one hit wonder“ jednohitovým zázrakem.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...