Slade – Skweeze Me, Pleeze Me

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Zatímco singl Get Down And Get With It připravil britské hudební fanoušky na fakt, že by si odteď měli všímat skupiny Slade, následující Coz I Love You z nich už udělal jasné hitmakery. A zavedl nepsané pravidlo, které spojovalo půltuctu následujících hitů skupiny – deformování psané angličtiny k její fonetické podobě.

  Namísto „‘cause“ slůvko „coz“, namísto „we’re“ fonetické „weer“, „goodbye“ zkrácené na „gudbuy“. Podobné slovní hrátky (dnes zejména v Americe velmi populární) pro své fandy objevovali Slade už na počátku sedmdesátých let. Patří k nim i název jejich žebříčkového trháku z roku 1973 Skweeze Me, Pleeze Me, tedy správně přepsáno Squeeze Me, Please Me (Zmáčkni mě, udělej mi dobře).

  Se základem písně přišel baskytarista Jim Lea, když v hospodě poslouchal místního pianistu a líbilo se mu, jak se k němu lidé přidávají v refrénu jakési písně. Právě tento refrén pak Lea upravil do melodie Skweeze Me, Pleeze Me a dotáhl do konce s kytaristou Noddym Holderem. Skladbu skupina nahrála v USA během tamního turné, v kontrolní producentské místnosti opět seděl někdejší člen Animals, Chas Chandler. Traduje se, že skupina písničku natočila z legrace a původně ji ani neplánovala vydat. Nahrává tomu i fakt, že ji brzy stáhli ze svého koncertního repertoáru a přestali ji hrát. Zarážející na oněch antipatiích je, že se hit nijak výrazně od předešlých nelišil (zejména Cum On Feel The Noize je prakticky jejím dvojčetem).

  Slade se zkrátka se Skweeze Me, Pleeze Me neskamarádili. Navíc kapela procházela krizí. Po vydání singlu a masivním úspěchu s koncertem v Earls Court, který byl asi vrcholem jejich dosavadního úspěchu, přišla tragédie – bubeník Don Powell a jeho přítelkyně Angela měli autonehodu. Dívka bohužel na místě zemřela, Dona zachránily dvě zdravotní sestřičky, které se k nehodě naštěstí dostaly ještě před příjezdem sanitky.

  Skupina tak nový singl nemohla nějakou dobu propagovat. Kupříkladu producenti nejsledovanější britské televizní show Top Of The Pops nesmyslně zakázali Slade v show vystoupit ve třech (byť se hrálo na playback) a k písni raději nesmyslně natočili pouze promo snímek se studiovým komparsem tanečníků. Na pár koncertech Slade potom ještě zaskočil Jimův bratr Frank, ale kapela si nakonec zkrátka vzala pauzu, dokud Don Powell nebyl schopný opět usednout za bicí. Možná i celá tato situace přispěla k negativnímu vztahu skupiny k hitu.

  Závěrem několik zajímavostí: singlu se během týdne prodalo na 300 000 kusů a brzy pokořil i hranici půl miliónu a získal stříbrnou desku. Ačkoliv dobyl žebříček v Británii a Irsku a bodoval v první desítce Finsku, Německu, Švýcarsku nebo Norsku, v Americe se do Top 200 časopisu Billboard vůbec neprobojoval. Přední britský hudební časopis Record Mirror zařadil Skweeze Me, Pleeze Me mezi deset nejlepších písní roku.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...