Slade – Get Down And Get With It

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Z pohledu prodejnosti singlů jsou nejúspěšnější britskou skupinou sedmdesátých let Slade. Měli sedmnáct hitů v první dvacítce a z toho hned šest písní na prvním místě. Dnes si z jejich hitů představíme ten, který jejich slávu odstartoval.

  První singly skupiny vycházely ještě pod jinými názvy (N’Betweens a Ambrose Slade), ale poté si kapela název zkrátila na jednodušší Slade. Ani další tři singly ještě kapele potřebný hit nepřinesly, ale pak už konečně přišel průlom s názvem Get Down And Get With It.

  Ačkoliv si později kapela hity psala především sama, toho byla skladba Bobbyho Marchana. Rock and rolloví fanoušci ji ale znali spíše z repertoáru Little Richarda. Slade se tehdy rozhodli, že to udělají takříkajíc obráceně – nejdřív své fanoušky nažhaví nějakou písničkou na koncertech, kterou si všichni oblíbí, a pak ji teprve vydají na desce. Get Down And Get With It se tak stala stabilním číslem jejich koncertů, a když ji potom vydali, koupili si ji všichni, kdo skupinu znali z koncertů.

  Hit Slade brzy vytáhl do nejsledovanější televizní show té doby (Top Of The Pops) a to byl začátek jejich slávy. Get Down And Get With It vyšel v roce 1971, ale ještě v roce 1979 jej fanoušci kapely vybrali jako svou druhou nejoblíbenější píseň koncertů Slade. V roce 1986 ji na obdobném hlasování označili dokonce za tu úplně nejlepší.

  Jen se skupině povedlo malé autorské faux pas. V domnění, že si Little Richard napsal písničku sám, to tak uvedli také na etiketě singlu, přičemž sobě připsali nové aranžmá. Když to zjistil autor Marchan, podal na ně žalobu a singl rychle vyšel s opravenou etiketou znovu.  Hitem se stal nejen v Anglii, ale také ve Francii, Belgii, Německu, Holandsku či Novém Zélandě.

  Producentem desky byl dlouholetý manažer skupiny Chas Chandler, někdejší baskytarista skupiny Animals, a také člověk, jemuž je připisováno, že „objevil“ Jimiho Hendrixe.

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...