Simon & Garfunkel – The Boxer

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Simon & Garfunkel patří k nejvýraznějším hudebníkům 60. let, zejména jejich poslední album Bridge Over Troubled Water dodnes drží vysokou laťku jak u posluchačů, tak u kritiků. Připomeneme si z něj dnes perlu s názvem The Boxer.

   
  Jako drtivou část repertoáru dvojice, i Boxera napsal Paul Simon a zpívá také hlavní hlas. Jak už to tak u chytrých textů bývá, lidé za nimi často hledají skryté významy a Boxer měl prý být podle některých útokem na Boba Dylana, nicméně Paul Simon později v rozhovoru řekl, že text čerpal z Bible a byl silně autobiografický: „Ta písnička byla o mně, měl jsem tehdy pocit, že se všichni postavili proti mně, poprvé se po létech chvály na nás začala také snášet kritika. Do té doby nás měli snad za nějaké zjevy z Anglie, ale najednou jim došlo, že jsme jen dva obyčejný kluci z Queensu, co zpívají rock and roll. A že asi nejsme praví folkaři, a možná ani hippies.“

  Nahrávání písničky bylo rekordní a vyčerpávající, trvalo celých 100 hodin. Zvláštního efektu dosáhl slavný studiový bubeník Hal Blaine, když hledali netradiční zvuk do refrénu, tehdy natočili, jak železným řetězem švihl o betonovou podlahu v prázdné místnosti a tím dosáhli přesně zvuku, který se jim tam líbil. Naopak Paul Simon v jednu chvíli ztratil inspiraci pro další slova a z nouze použil jen citoslovce „lie la lie“. V tom zase mnozí slyšeli slovíčko „lie“ (lež) a text tím dostal ještě nový nechtěný rozměr, který ale později docenil i Simon: „Myslel jsem si, že "lie la lie“ byl prostě můj zkrat, nedokázal jsem nic vymyslet. Pak ale začali lidé říkat, že tam je ta „lež“, co jsem tak vůbec nemyslel, vlastně právě to byla lež. Ale pak mi došlo, že se pletu, lidem se to líbilo a viděli za tím další smysl, zbytek písně měl sílu a byly tam silné emoce, vlastně to celé fungovalo pěkně spolu, takže to bylo v pořádku. Ale i tak dodnes, když tu část zpívám, jsem trochu v rozpacích."

  Slavná je předělávka písně od Boba Dylana, kterou nazpíval na své album Self Portrait (sám se sebou v ní nazpíval dvojhlas). Přezpívali ji ale také Neil Diamond nebo Emmylou Harris.

  Interpret: Simon & Garfunkel
  Autoři: Paul Simon
  Rok vydání: 1970

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...