Simon & Garfunkel – The 59th Street Bridge Song

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Pokud někdy vyrazíte na dovolenou do New Yorku, tak most, který spojuje Queens a Manhattan přes East River, se jmenuje Queensboro Bridge. Častěji se mu ovšem říká „most 59. ulice“, tedy The 59th Street bridge. A právě tak pojmenoval autor i nezapomenutelnou píseň dvojice Simon & Garfunkel, která je známější pouze pod přídomkem Feelin‘ Groovy.


  v USA písnička na singlu nevyšla, ale např. v Německu ano

  Pozitivně naladěnou The 59th Street Bridge Song (Feelin‘ Groovy) napsal Paul Simon pro album s poetickým názvem Parsley, Sage, Rosemary and Thyme (Petržel, šalvěj, rozmarýn a tymián), které vyšlo v roce 1966. A přesně vystihovala jeho pocity, jak řekl brzy po jejím vydání: „Většinu roku 1965 jsem strávil v Anglii a na konci roku v prosinci jsem se vrátil do Spojených států, kde se mezitím stala hitem The Sound Of Silence. Musel jsem si zvyknout na to, že zatímco v Anglii mě nikdo neznal, tady jsem byl najednou trochu slavný. A popravdě jsem se s tím neuměl úplně vyrovnat, bylo těžké se zapojit a tak jsem začal psát samé depresivní písničky. Trvalo to až někdy do června, kdy jsem tím začal proplouvat a začal si užívat. Pamatuju se, jak jsem se jednoho dne vracel domů, asi v šest ráno přes most 59. ulice v New Yorku. Byl to tak nádherný den, skutečně, jeden z těch krásných dnů a věděl jsem, že bude ještě tak hodinu trvat, než na mě padne únava, tak jsem během ní napsal The 59th Street Bridge Song.

  Natáčení písničky se zúčastnili členové slavného amerického jazzového Dave Brubeck Quartet, bubeník Joe Morello a baskytarista Eugene Wright. Paradoxně, ačkoliv jde o jednu z nejznámějších písniček Simona s Garfunkelem a typickou ukázku jejich nádherně sezpívaných hlasů, nikdy nevyšla na singlu a nestala se proto hitem v tom žebříčkovém slova smyslu. I bez toho ale patří do zlatého fondu nejen jejich písní, ale celých 60. let.

  Rok po vydání alba Parsley, Sage, Rosemary and Thyme si z něj tuto písničku vypůjčila kapela Harpers Bizarre a přinesla jim hit v Anglii i Americe. Naopak skupina The Kroffts natočila svou vlastní znělku dětského televizního programu H.R. Pufnstuf, která byla natolik podobná s touto melodií, že dala vzniknout i soudní při, po které museli autoři Paula Simona připsat jako spoluautora. Písničku The 59th Street Bridge Song natočili také The Seekers, Tori Amos a kytarista Led Zeppelin Jimmy Page na koncertech občas improvizovaně zapojil její motiv do sóla písně Heartbreaker (což bylo z autorských důvodů na koncertních albech většinou vystřiženo).

  Často opakované slůvko „groovy“ (prima) inspirovalo vzápětí skladatelskou dvojici Carole Bayer Sager a Toni Wine, aby napsala hit A Groovy Kind Of Love (pro skupinu The Mindbenders).

  Interpret: Paul Simon
  Autoři: Simon & Garfunkel
  Rok vydání: 1966

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...