Simon & Garfunkel – Scarborough Fair

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Američané Paul Simon s Artem Garfunkelem obohatili hudební svět o mnoho krásných písní, pro tu dnešní ale sáhli do hluboké britské historie. Jmenuje se Scarborough Fair, kořeny má v 17. století a otevírala jejich album, kterému jeden její verš dal i název.

  Scarborough je malé městečko na pobřeží Anglie, které proslulo svými trhy, které začínaly vždy 15. srpna a trvaly 45 dní. Sama písnička Scarborough Fair (Trh ve Scarborough) nemá známého autora, traduje se tedy jako lidová a z historie je dochovaných mnoho různých slok. Simon s Garfunkelem ji zařadili jako úvodní písničku svého alba Parsley, Sage, Rosemary and Thyme (Petržel, šalvěj, rozmarýn a tymián) a zazněla také ve filmu The Graduate (Absolvent) s Dustinem Hoffmanem, ke kterému dodali Simon s Garfunkelem několik písniček. Díky nápadu Garfunkela ale lidovou Scarborough Fair obohatili ještě o druhou melodii, resp. protimelodii se Simonovou písní Canticle (což zase byla starší Paulova protiválečná písnička původně pojmenovaná The Side Of A Hill).

  Paul Simon Scarborough Fair poprvé uslyšel, když byl v Anglii na turné, a to od folkového zpěváka Martina Carthyho. Zaujala ho natolik, že si ji zapamatoval právě tak, jak ji Carthy hrál, ale vzhledem k tomu, že šlo o lidovou písničku, nepřikládal tomu důraz a neuvedl jej jako autora aranžmá. Sám k tomu řekl: „Verze, kterou jsme natočili, byla rozhodně udělaná podle toho, co jsem si pamatoval od Martina, ačkoliv mě to on neučil. Popravdě to byla spíš moje naivita, že jsme ho neuvedli jako autora aranžmá, když šlo o lidovou písničku, nevěděl jsem, že se to dělá. Později mě kontaktoval jeho vydavatel a provedli jsme myslím velmi bohaté peněžité vyrovnání, které ovšem on Martinovi zapřel, netušil jsem, že z těch peněz nakonec neviděl vůbec nic.“ Když se spolu Carthy a Simon sešli v roce 2000, spor už ale vzala voda a písničku si společně zazpívali i na koncertě, kde Carthy vystoupil jako Simonův host.

  Písnička původně nevyšla na singlu, ale pouze na zmíněném albu, nicméně po úspěchu filmu Absolvent vyšla i jako singl a prodávala se výborně, v Británii a Irsku vyskočila do nejvyšší Top 10 a v Americe na Nr. 11. Zajímavé je, že ještě před Simonem písničku z Američanů „objevil“ Bob Dylan, který se s Carthym setkal v roce 1962 a část jí zakomponoval do své písně Girl From The North Country.

  Interpret: Simon & Garfunkel
  Autoři: traditional / arr. Simon & Garfunkel
  Rok vydání: 1966

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...