Simon & Garfunkel – I Am A Rock

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Není posluchače Oldies radia, který by neslyšel o dvojici Simon & Garfunkel. Nabízíme tentokrát jeden z jejich raných hitů s typicky simonovskou poetikou své doby, smutnou skladbu I Am A Rock.

  Už jsme na jiném místě rozebírali, kterak se dvojice do jisté míry nevědomky proslavila v roce 1965 hitem The Sound Of Silence, který bez jejich vědomí producent obohatil o rockovější zvuk, když k folkovému základu dvojice přihrál zbytek skupiny. Dvojice okamžitě vyskočila nahoru a firma chtěla další nahrávky – proto rychle vzniklo album Sound Of Silence.

  Když první verze The Sound Of Silence propadla, dvojice se rozešla a Simon odjel čerpat zkušenosti i inspiraci do Velké Británie. Tam také natočil své první sólové album The Paul Simon Songbook, které tehdy nevzbudilo žádný větší ohlas. Napsal a nahrál pro něj i píseň I Am A Rock, kterou nabídl folkové dvojici Chad And Jeremy. Ta byla tehdy na vrcholu slávy s hitem A Summer Song, ale raději sáhla po jiné jeho písni – Homeward Bound. Tak Simon vydal I Am A Rock na singlu sám. A opět se nic nestalo.

  Mezitím ale přišel úspěch The Sound Of Silence a bylo rychle potřeba natočit celé album s titulním hitem v čele. Simon se rychle vrátil do Ameriky a s Garfunkelem přezpívali polovinu hotových písní z první Paulovy desky, a to včetně I Am A Rock.

  Jsem jako skála, jsem jako ostrov / a skála necítí žádnou bolest a ostrov nikdy nepláče,“ napsal Simon do textu v době, kdy se velmi pravděpodobně sám cítil izolovaný od svých amerických přátel a rodiny v daleké Anglii. Singl vyšel v podání dvojice v roce 1966 a stal se okamžitě velikým hitem v USA i Británii. Ještě téhož roku písničku přezpívali také Hollies, Grass Roots anebo John E. Sharp And The Squires. Od té doby také nechyběla na koncertech S+G a zpívají ji spolu dodnes.

  Na závěr vzpomínka studiového kytaristy Ralpha Casaleho na natáčení písně: „Byli jsme objednaní na frekvenci od sedmi večer až do ranních hodin. Dostal jsem noty pro I Am A Rock, kde byly vypsány jenom akordy, a požádali mě, abych hrál na dvanáctistrunnou kytaru. Producent chtěl docílit podobného zvuku, jako měli The Byrds. Bylo důležité, abychom měli jako studioví hudebníci přehled o tom, co zrovna letí, protože producenti vám často popsali svůj záměr jednoduše tak, že řekli, komu to má být podobné. Paul Simon mi zazpíval, co by chtěl, abych zahrál mezi slokami, ale jinak vše nechal na mně.“ Casale také doplnil, že nahrávání se zúčastnili i klávesista Al Kooper a bubeník Bobby Gregg, oba známí z desek Boba Dylana.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...