Simon & Garfunkel – Homeward Bound

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Dvojice Simon & Garfunkel se celosvětově proslavila folkovou písní The Sound Of Silence v roce 1965, ačkoliv v době jejího vydání každý pracoval už sám. Úspěch je nicméně rychle znovu spojil a pustili se do práce na svém albu pojmenovaném po prvním hitu. Během těchto nahrávacích frekvencí vznikl i jejich druhý hit: Homeward Bound.

  Ačkoliv album Sound Of Silence v sobě skrývalo jasný (budoucí) hit I Am A Rock, producent Bob Johnston zavětřil nejprve na jinou skladbu. Byla to jedna z těch, které Paul Simon napsal během svého pobytu v Londýně, kam se uchýlil, když se zdálo, že S & G nemají budoucnost. Odloučený od domova i dívky, kterou miloval, seděl na nádraží stanice Widnes, na cestě z Liverpoolu do Londýna, a slova se mu psala sama. Jednoduše popsal stav své smutné duše a touhu jet domů. Ostatně na onom nádraží je dnes pamětní cedule tuto situaci připomínající.

  „Na té písni se mi líbí, že uchovává jasnou vzpomínku na Liverpool, na nádraží, ulice, klub, kde jsem vystupoval, když mi bylo dvaadvacet. Je jako snímek, fotka něčeho, co se kdysi událo. To mám na té písni rád,“ říká Simon, ale zároveň dodává: „Ale samotnou nahrávku moc rád nemám. Předně písnička nemá originální název, takových už bylo několik. Je to problém mnoha mých raných písniček, moc rád je nemám. Ale je v nich něco naivního, něco sladce upřímného, což se mi líbí. Nejsou rozzlobené, což je důkaz toho, že jsem ani já nebyl rozzlobený nebo nešťastný.“

  Dvojice pracovala na nahrávce během session, na níž měl producent Johnston pozvat i některé muzikanty, kteří s ním předtím nahrávali desky s Bobem Dylanem, jmenovitě bubeníka Bobbyho Gregga a klávesáka Ala Koopera. Jisté je, že na kytaru hrál Ralph Casale, který pracoval také s Frankem Sinatrou či Four Seasons, a na baskytaru legenda studiové práce Carole Kaye.

  Paul Simon se k písni na koncertech vrací celý život, vedle Garfunkela si ji zazpíval i s mnoha dalšími hvězdami, např. s Georgem Harrisonem, Williem Nelsonem či Billym Joelem. Převzali ji také Beau Brummels, Cher, Glen Campbell, Petula Clark, Cliff Richard, Peter & Gordon nebo Chad & Jeremy. A pro úplnost: původní verze Simona s Garfunkelem se pochopitelně stala velikým hitem v Británii, Americe, Kanadě i mnoha dalších evropských zemích.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...