Simon And Garfunkel – America

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Paul Simon často při psaní písniček čerpal ze své vlastní zkušenosti a svých zážitků. Jeho někdejší přítelkyně Kathy Chitty „vystupuje“ v několika jeho písních jako Kathy’s Song, Homeward Bound a také v jedné z jeho nejlepších – America.


  japonský obal singlu

  Příběh o jejich cestě autobusem napříč Amerikou (Saginaw, Pittsburgh, New Jersey) začíná vesele, když vtipkují o svých spolucestujících, ale jeho závěr je smutný („Káťo, je mi smutno, vše bolí a cítím jen prázdno, mluvil jsem a věděl, že spí…“). America původně vyšla pouze jako albová písnička na LP Bookends, takže se nemohla dostat do žebříčku, teprve po několika letech vyšla jako promo singl k albu Simon and Garfunkel’s Greatest Hits a tehdy se dostala do první stovky nejprodávanějších singlů. Z textařského pohledu je také zajímavé, že ji Simon napsal tak, že se jednotlivé verše nerýmují.

  Netradičně písničku později přepracovala progresivní kapela Yes, v roce 2001 na koncertě v New Yorku věnovaném obětem útoku na Spojené státy ji zazpíval David Bowie. Na své album Back Pages ji letos nahrála i kapela se stejným názvem – America. Simon s Garfunkelem ji hráli stabilně na svých koncertech, živě tak vyšla na jejich mnohonásobně platinovém albu The Concert in Central Park (1982), oživili ji i na své veleúspěšné turné v roce 2003 vydané na CD a DVD jako Old Friends: Live on Stage

  Interpret: Simon And Garfunkel
  Autoři: Paul Simon
  Rok vydání: 1968

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...