Searchers – Umbrella Man

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Serachers byla v 60. letech po Beatles vůbec největším hudebním úspěchem z přístavu Liverpool. Dnes si ale od nich představíme písničku, se kterou už oni sami úspěch neměli. Bohužel, hitový potenciál v sobě měla… Umbrella Man.

  V letech 1963–65 vydávali Searchers jeden hit za druhým, v neuvěřitelném tempu sypali na trh singly, EP desky i celá alba a jejich fanoušci kupovali vše, co nabídli. Díky tomu projezdili svět od Evropy po Asii a Austrálii a ještě za komunistického režimu se koncem 80. let zastavili i v Praze.

  V roce 1965 ale úspěch začal slábnout. Ačkoliv měli velkou šanci od ustupujícího merseybeatu „přestoupit“ na sílící folkrockovou vlnu (kterou prezentovali např. Byrds, jež právě v Searchers viděli jedny ze svých vzorů), Searchers se této změny zalekli a jejich desky se prodávaly hůře a hůře. Kvůli tomu s nimi neobnovila nahrávací smlouvu firma Pye a novou získali u konkurenční společnosti Liberty. Jejich prvním singlem pod novou vlajkou byla právě skladba Umbrella Man.

  Firma Liberty měla ale striktnější pravidla než ve své době volnomyšlenkářská Pye. Aby ušetřil náklady, producent Kenny Young například Searchers nenechal na nahrávaných deskách hrát, takže doprovod natočila stabilní skupina studiových hudebníků a Searchers – v tomto případě zpěvák Mike Pender – přišel pouze nazpívat hlavní vokál. Radost z toho kapela jistě neměla. Navíc producent diktoval, co se bude nahrávat, přesněji, kapela měla zpívat jeho vlastní písně. Ale zatímco později se z nich snažil udělat jakousi bubblegumovou atrakci, v prvním případě se to zdálo být dobrým tahem. Písnička Umbrella Man v sobě měla potenciál a Searchers zase dostatečně slušnou reputaci na to, aby singl do hitparád poslali. Nicméně v době psychedelických a stále progresivnějších experimentů nakonec jednoduchá popová písnička o lásce zapadla. Dokonce i v Searchers vždy velmi nakloněném Německu, kde kapela písničku propagovala v populárním televizním pořadu Beat Club, nakonec deska propadla.

  A kvůli stále zostřenějším vztahům s firmou Liberty brzy kapela zanevřela i na zde natočené písničky. Díky tomu Umbrella Man brzy zmizel z jejich koncertního repertoáru a nakonec i v propadlišti hudebních dějin. Škoda.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...