Searchers – Needles And Pins

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Searchers pochází z britského přístavu Liverpool a s jejich kamarády Beatles je pojí více než rodné město. Stejně jako oni stavěli na rock and rollu propojeném s vícehlasými vokálními harmoniemi, také získali první profesionální zkušenosti v klubech německého Hamburku a zazářili ve stejné době jako Beatles. Nejvíce spojovaní jsou dodnes s hitem Needles And Pins.

  Píseň Needles and Pins přitom Searchers nepatřila. Napsali ji dva kamarádi, kteří pracovali pro producenta Phila Spectora – Jack Nitzsche a Sonny Bono. Prvý se později proslavil spoluprací s hudebníky jako Neil Young nebo Rolling Stones, druhý jako partner (pěvecký i životní) zpěvačky Cher. A oba skládali velmi dobré a chytlavé písně, čehož je Needles And Pins jasným důkazem.

  Nejprve ji nahrála Jackie De Shannon, zpěvačka, která nikdy nebodovala na předních místech hitparád, ačkoliv se do amerického žebříčku (tu výš, tu níž) probojovala více než dvacetkrát. Searchers ji ale obdivovali a přezpívali hned několik písní z jejího repertoáru (velký ohlas měla v tomto směru When You Walk In The Room). Takže zatímco verze od Jackie se v USA zastavila už na 84. místě, Searchers ji poslali do první desítky v Británii (#1), Irsku (#1), Jihoafrické republice (#1), Austrálii (#2), Švédsku (#5), Německu (#8) nebo Norsku (#8).

  Během natáčení došlo ke dvěma kuriozitám. Nejprve udělal chybu nahrávací technik a nevypnul echo na mikrofonu snímajícím kytary Mikea Pendera a Johna McNallyho. Díky tomu zněl výsledek jako 12strunná kytara, což se ale všem natolik líbilo, že chybu na nahrávce nechali (a Mike Pender si 12strunnou kytaru hned pořídil). Za druhou „chybu“ mohl bubeník Chris Curtis a svědčí spíše o lehce laxním přístupu k jeho bicím. Pokud posloucháte pozorně, slyšíte při každém šlápnutí na pedál k basovému bubnu („šlapáku“) jasně zaskřípání jeho šlapky. Dnes by ho ze studia s takovým vybavením hnali, ale tenkrát se nahrávalo lidsky a ne strojově.

  Zároveň ale písnička zasela také semínku sváru uvnitř kapely Searchers. Do té doby byl hlavním zpěvákem jejich prvních hitů i prvních dvou alb baskytarista Tony Jackson, který Needles And Pins také nejprve nazpíval. V tomto případě se ale jeho výkon ostatním nezdál a zkusil to přezpívat Mike Pender, což je také hlas, který na hitu slyšíme jako hlavní. Díky tomu se nakonec role v kapele přeházely, hlavním zpěvákem se stal Pender a frustrovaný Jackson byl o rok později dokonce z kapely vyhozen.

  Needles And Pins později nahráli Ramones, Tom Petty & Heartbreakers (s hostující Stevie Nicks z Fleetwood Mac), Cher, Gary Lewis & Playboys nebo Smokie, u nás pak Václav Neckář (Mýdlový princ). Sami Searchers ji během své (dodnes neukončené) kariéry natočili ještě několikrát znovu, ale žádná z nových verzí se té původní nevyrovnala.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...