Searchers – Love Potion No. 9

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Britský přístav Liverpool byl zejména v šedesátých letech doslova líhní hudebních talentů a hudební styl přezdívaný merseybeat (podle řeky Mersey protékající městem) na několik let doslova uchvátil celý svět. V Liverpoolu tehdy snad nebylo kluka, který by se neučil hrát na kytaru. Dnes si připomeneme skupinu Searchers s hitem Love Potion No. 9.

  Searchers hráli už od konce padesátých let, pojmenovali se podle westernu s Johnem Waynem a učili se podle amerických rock and rollových písniček. Právě od jedné takové skupiny převzali i písničku Love Potion No.  9. Napsali ji hitmakeři Jerry Leiber a Mike Stoller, kteří zásobovali hity celou řadu hvězd jako Elvise Presleyho (Jailhouse Rock, King Creole, Loving You, Hound Dog), Coasters (Yakety Yak, Searchin’), Big Mama Thorton (Hound Dog) a mnoho dalších. Původně ji psali právě pro zmíněné Coasters, ale nakonec ji od nich získali konkurenční Clovers (sami Coasters ji ovšem později nazpívali také a rovněž s úspěchem). Písnička ve verzi Clovers se po vydání v roce 1959 rychle stala hitem, byť ne přímo v Top 10.

  Searchers ji brzy převzali do repertoáru také. V roce 1963 se proslavili hned svým prvním singlem (Sweets For My Sweet) a jejich vydavatelská firma Pye rozhodně kula železo, dokud bylo žhavé, ihned si u kapely objednala i první LP desku (Meet The Searchers). Ta prakticky kopírovala jejich tehdejší koncertní repertoár, zpívaný hlavně zpěvákem Tonym Jacksonem, a nechyběla právě ani Love Potion Nr. 9. Pravděpodobně by se na ni ale zapomnělo, kdyby si ji o dva roky později nevybrala americká společnost, která vydávala desky Searchers v USA. Písnička tam vyšla na singlu, rychle vyletěla v americkém žebříčku do první desítky a prodalo se jí přes milión kusů, což Searchers vyneslo druhou zlatou desku (první měli za mezinárodní hit Needles And Pins).

  Paradoxní bylo, že Tony Jackson tehdy už s kapelou nezpíval (prakticky ho vyhodil bubeník a leader kapely Chris Curtis) a snažil se nepříliš úspěšně prosadit se svou skupinou Tony Jackson And The Vibrations. Sám taky znovu hned písničku nazpíval se svou novou kapelou, ale tato verze se neprodávala dobře.

  V dalších letech nazpíval Love Potion No. 9 kde kdo, např. Robert Plant, Ventures, Neil Diamond, ale třeba i  White Stripes nebo AC/DC. V roce 1970 ji s upraveným textem oslavujícím LSD jako Love Potion Nr. 25 nahrála také skupina Xhol Caravan.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...