Searchers – Don’t Throw Your Love Away

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Dodnes hrající skupina Searchers patřila v letech 1963-64 k největším hitmakerům Velké Británie. Jejich první singly jeden za druhým dobývaly britský žebříček a brzy začaly stoupat také jinde v Evropě, i v Americe nebo Austrálii. A právě tehdy rostoucí sebevědomí kapelu téměř rozbilo…

  Úspěch zvyšoval ambice zejména jejich bubeníka, občasného zpěváka a celkově leadera Chrise Curtise. Hudebník a showman si brzy začne vypomáhat všemožnými prášky, aby slávu a život v ní vydržel. Bude později stát u zrodu Deep Purple, než na muziku zanevře a stane se z něj zatrpklý úředník. Na začátku 60. let je to ale osobnost s jistým čichem na hity.

  V roce 1964 si Curtis slávu užíval plnými doušky a jeho sebevědomí skutečně rychle rostlo. Hlavním zpěvákem Searchers byl baskytarista Tony Jackson, který nazpíval hlavní hlas prvních dvou hitů i většiny písní prvních dvou alb skupiny. Jenomže Curtis Jacksona jednoduše neměl rád. Na třetí hit, Needles And Pins, prosadil raději jako hlavního zpěváka kytaristu Mikea Pendera, který do té doby zpíval spíše doprovodné vokály. A singl zabral ještě více než předešlé hity. Dalo by se říct, že Jacksonův osud v kapele byl tím zpečetěn. Curtis stále více Tonyho kritizoval, tlačil dopředu Mikea Pendera a potichu hledal jiného basáka.

  Zatím kapela točila čtvrtý singl Don’t Throw Your Love Away. A Tony samozřejmě očekával, že bude tentokrát už jistě zpívat hlavní hlas. Ovšem Curtis mu lakonicky sdělil, že nebude třeba, dokonce i o druhé hlasy se postará on a další kytarista John McNally. Spekuluje se, zda nakonec Tony vůbec hrál basový part, kolovaly totiž zvěsti, že mu byla úmyslně sdělena špatná data nahrávacích frekvencí, aby jej mohli snáze nahradit.

  Celé pozadí ale fanoušci netuší, singl vyletí do čela žebříčku v Británii i Irsku, hitem se stane v Austrálii, Holandsku, Spojených státech. Searchers vystupují v televizi, hudební časopis Disc přinese veliký titulek, že kapela oslaví další jedničku velkou párty. Vystupují na velkolepé akci, koncertu vítězů anket časopisu NME, kde sdílejí pódium s Beatles, Rolling Stones, Kinks nebo Hollies. Tony na pódiu v Don’t Throw Your Love Away sebevědomě zpívá Mikeovi alespoň druhý hlas a ještě netuší, že už za pár týdnů bude nucen zakládat novou, tentokrát vlastní kapelu Tony Jackson & The Vibrations. Hudební kariéra Chrise Curtise nakonec nebyla o moc delší, ze Searchers po ostré hádce odešel ani ne dva roky po Tonym. Dnes už jsou oba hudebníci kdesi v hudebním nebi, jistě se usmířili a možná tam i jamují Don’t Throw Your Love Away se svým společným kamarádem Johnem Lennonem.

  Pro úplnost ještě dodejme, že Don’t Throw Your Love Away byla původně R&B písní amerického kvartetu Orlons. Ti v ní ale neviděli hitový potenciál a nazpívali ji v roce 1963 pouze na B stranu svého menšího hitu Bon-Doo-Wah. Právě tam si jí všiml Chris Curtis a rozhodl, že ji Searchers natočí jako svůj čtvrtý hit.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...