Scott McKenzie – San Francisco (Be Sure to Wear Flowers in Your Hair)

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Léto lásky roku 1967 je spojeno s květinovými dětmi, hippies, volnou láskou, s barvami a optimismem, doba, na kterou dodnes pamětníci s láskou vzpomínají. Jednou z nejvýraznějších písní té doby je bezesporu San Francisco, které nazpíval floridský rodák Scott McKenzie.

  Scott McKenzie (vl. jm. Philip Wallach Blondheim III) byl blízkým přítelem Johna Phillipse, který vedl kapelu Mamas And Papas, a právě jeho požádal o nějakou píseň v roce 1967. Jeho předešlé hudební pokusy totiž neměly žádný větší ohlas. Další singl ale vše – na čas – změnil. Phillips pro Scotta  napsal písničku s dlouhým názvem – San Francisco (Be Sure to Wear Flowers in Your Hair), což měla být zároveň tak trochu reklamní písnička na velký hudební Monterey Pop Festival, který Phillips právě organizoval (a který o dva roky předešel slavnější Woodstock). Sám Phillips později vtipkoval, že ji psal pro sebe, ale během natáčení ve studiu usnul, a tak ji nazpíval Scott.

  Sám John Phillips na nahrávce hraje na kytaru a to spolu s ostřílenými studiovými muzikanty, bubeníkem Halem Blainem (natáčel s Elvisem Presleym, Beach Boys, Simonem & Garfunkelem…), baskytaristou Joem Osbornem (Mamas And Papas, 5th Dimension, Association…) a klávesistou Larrym Knechtelem (Doors, Ray Charles, Byrds, Elvis Presley…).

  Ihned po vydání udělalo San Francisco ze Scotta McKenzieho celosvětovou hvězdu, na předních místech žebříčků bodovala po celém světě (v Británii se stala hitem s nejdelším názvem, která dobyla žebříček). A brzy také figurovala na koncertech jiných hvězd. Hrály ji stylově i tak různorodé kapely jako Led ZeppelinU2, přezpívala ji také Petula Clark nebo Tanya Tucker, u nás ji pro film Rebelové oživil Jan Kalousek.

  Sám Scott McKenzie už podobný úspěch nezopakoval a brzy se z hudebního světa stáhl, nicméně v 80. letech spolunapsal hit  Beach Boys Kokomo a v 90. letech se dokonce stal členem Phillipsem obnovených Mamas And Papas. Zemřel 18. srpna 2012 ve věku 73 let.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...