Santana – Samba Pa Ti

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Carlos Santana je obrovskou postavou hudební scény už od konce šedesátých let. A přesto první písničkou, se kterou byl opravdu spokojený, byl až v pořadí devátý singl s názvem Samba Pa Ti (Samba pro tebe). Dnes odhalíme proč.

  Santana se se svou stejnojmennou kapelou prosadil prakticky s prvním singlem Jingo a už následující Evil Ways ho poprvé v Americe vynesla do desítky největších hitů, což potvrdily další desky jako Black Magic Woman nebo Oye Come Va. Přesto ale více než na singlové hity dával Santana důraz na svá alba a právě na tom druhém se objevila instrumentální nahrávka Samba Pa Ti, která se stala velikým hitem později v roce 1973. A právě ona byla tou první skutečnou písní Carlose Santany, alespoň tak ji vidí on, jak prozradil v roce 2008: „Pamatuji se, že jsem byl ten večer sám. Do té doby, když jsem slyšel moje desky, bylo to jako bych se díval na sebe do zrcadla, ale místo své tváře tam viděl tváře jiných kytaristů – B. B. /Kinga/, George Bensona, Petera Greena. Ale ten večer jsem z rádia slyšel Samba Pa Ti a v tom zrcadle jsem konečně viděl svou tvář, můj tón, otisky mých prstů, mojí osobnost a jedinečnost. Asi to bylo proto, že když jsme to natáčeli, nemyslel jsem na nic konkrétního, byly to zkrátka jen ryzí emoce.“

  Samba Pa Ti se nestala hitparádovým hitem ve Spojených státech, protože tam nevyšla na singlu, ale pouze jako součást alba Abraxas (které se ovšem prodávalo skvěle). Nicméně byla vydaná pro evropský trh právě i jako singl a stala se vůbec prvním Carlosovým hitem v Británii (vysoko do žebříčků se probojovala také třeba v Holandsku nebo Německu).

  Později učarovala i Josému Felicianovi, který si instrumentální skladbu dokonce opatřil textem a v roce 1982 nazpíval na album Escenas De Amor. U nás ji hrála např. zlínská hudební skupina Albatros. A konečně Samba Pa Ti zazněla také v televizní reklamě sítě obchodů Marks And Spencer.


  Interpret: Sanatna
  Autoři: Carlos Santana
  Rok vydání: 1970

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...