Sam The Sham And The Pharaohs – Wooly Bully

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Sam The Sham And The Pharaohs byla nepřehlédnutelná skupina už jen díky image zpěváka a klávesisty, který s oblibou vystupoval ve starodávném turbanu a stylizoval se do postavy šejka. A hlavně také díky hitům, které v šedesátých letech vydávali na deskách. Jméno jim udělal poněkud záhadně pojmenovaný Wooly Bully.

    Písničku napsal právě Sam The Sham, zpěvák skupiny, vlastním jménem Domingo Samudio, a v základu jde o prostou „dvanáctku“, tj. dvanáctitaktovou skladbu v rock and rollovém duchu, do které zpěvák vykřikuje jakýsi zcela nonsensový rozhovor dvou postav pojmenovaných Matty a Hatty. A jelikož v jednoduchosti a hravosti je krása, desku na čelo žebříčku nepustili pouze Beach Boys s jejich Help Me Rhonda. I když jí první místo uteklo, během pár týdnů se desky Wooly Bully prodalo na tři miliony kusů, byla nominovaná na Grammy a vyhodnocena Billboardem jako nejlepší singl roku.

    Je sice více teorií na to, co měl název písničky (v doslovném překladu Vlněný tyran) znamenat, inspirovala jej ale zpěvákova kočka. Sam chtěl původně napsat píseň k tanci zvanému Hully Gully, jenže stejnojmenná písnička už existovala, proto hledal něco podobně znějícího. „Moje kočka se jmenovala Wooly Bully a tak jsem se od toho odpíchl,“ vzpomínal později Sam a vysvětli i úvodní odpočítání tempa písně, které je napůl anglicky, napůl španělsky. „To úvodní odpočítání nebylo nijak plánované, jen jsem tak blbnul a odpočítal to splácaninou obou jazyků. Všechny to odrovnalo, ale popravdě jsem to chtěl vyhodit. Nahráli jsme tři verze, každou jinou, ale oni potom vybrali k vydání hned tu první verzi.“

    Perličkou je, že Sam The Sham And The Pharaohs písničku natočili ve studiích Sama Phillipse, které si postavil v Memphisu poté, co vydělal peníze na prvních deskách interpretů jako Elvis Presley, Roy Orbison, Johnny Cash nebo Jerry Lee Lewis. Ovšem jako by přestavbou magických Sun Studios ztratil hitovou formuli – Wooly Bully byl prakticky jediný skutečně mezinárodní hit, který Phillips v těchto modernějších studiích natočil.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...