The Loco-motion

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Hit napíše kde kdo. Nahraje i nazpívá jej kde kdo. Ale hit, který se ve třech různých verzích probojuje až na vrchol žebříčků, to už je rarita. Povedlo se to hned třem různým interpretům s písní The Loco-motion.

  Skladbu napsali manželé a profesionální skladatelé Gerry Goffin a Carole King, kteří v šedesátých letech sypali hity pro různé zpěváky a kapely doslova z rukávů, než se Carole King sama proslavila i jako interpretka. The Loco-motion napsali původně pro zpěvačku Dee Dee Sharp, ale demo snímek nazpívala také jejich chůva Eva Narcissus Boyd. Byla to právě ona, která je prý svým svérázným tanečním stylem k písni inspirovala (v textu se nezpívá o dopravní lokomotivě, ale o tanci zvaném lokomotiva). Díky tomu také ona nazpívala demo snímek, ovšem producenta Dona Kirshnera její hlas zaujal natolik, že nakonec písnička vyšla v roce 1962 v jejím podání pod uměleckým jménem Little Eve (Evička). A skladba poprvé dobyla žebříčky.

  V roce 1974 pracovali Grand Funk Railroad na albu Shinin‘ On. Už měli desku hotovou, když přišel jednoho dne do studia zpěvák a kytarista Mark Farner a v hlavě mu zněla Loco-motion. Z legrace kousek zazpíval, ostatní se přidali, začalo se jamovat a komerčně nejúspěšnější singl skupiny byl za chvíli na světě. Loco-motion byla jedničkou podruhé.

  Australská hvězda Kylie Minogue si stejnou skladbu zase vybrala pro svůj debut v roce 1987 a bezpečně nikoho nepustila na vrchol australského žebříčku sedm týdnů. Hit nazpívala i řada dalších, počínaje autorkou Carole King, přes jazzrockové trio Emerson, Lake & Powell, dále třeba Ringa Starra nebo Atomic Kitten. U nás ji pod titulem Diskohrátky přezpívala Hana Zagorová.

  Little Eve

  Grand Funk Railroad

  Kylie Minogue


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...