Rubettes – Sugar Baby Love

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Když dva skladatelé nemůžou udat své písničky, protože je žádná skupina nechce, můžou udělat dvě věci – změnit profesi, nebo založit skupinu, která bude jejich písničky hrát. Druhá varianta vedla v 70. letech k založení kapely Rubettes a slávě hitu Sugar Baby Love.

  Těmi zmíněnými skladateli byli Wayne Bickerton a Tony Waddington, rodáci z Liverpoolu, kteří hrávali ve skupině bubeníka Petea Besta poté, co ho vyhodili Beatles. Bickerton se v 70. letech uchytil jako producent firmy Polydor a s Waddingtonem stále skládali písničky (první nahrávali právě už se zmíněným Petem Bestem). V roce 1974 se kupříkladu snažili udat svou Sugar Baby Love, ale všichni, komu skladbu nabízeli, ji odmítli. Nakonec využil Bickerton svého vlivu u Polydoru a jednoduše najal hudebníky, aby písničku nahráli. Jelikož šlo o najaté studiové hudebníky, kapela vlastně neexistovala a v době vydání desky byl název „The Rubettes“ jen fiktivní značkou.

  Bickerton k nahrávání později řekl: „Měli jsme k dispozici Paula Da Vinciho, který zpíval ten neuvěřitelně vysoký falset a k tomu vokální skupinu, která dělala vokály ‚bop-shu-waddy‘ pořád dokola celé tři minuty. Gerry Shury, který dělal orchestrální aranžmá, mi povídá: ‚To nejde, nemůžeš nechat vokální kapelu zpívat stejná slova non stop.‘ Hodně lidí nám říkalo to samé, což mě ale jen utvrdilo, že právě tak jsem to chtěl vydat. Šest nebo sedm týdnů po vydání se nic nedělo, ale potom se to prolomilo v show Top Of The Pops a deska vyletěla jako raketa, prodalo se jí šest miliónů kusů. Gerry mi pak řekl, že příště už bude mlčet a hledět si svých smyčců.“

  Bubeník John Richardson posléze sestavil kapelu, která písničku propagovala. Paul Da Vinci nicméně nechtěl se skupinou pokračovat, takže jí paradoxně chyběl právě hlavní zpěvák prvního hitu (nahradil jej vzápětí Alan Williams, který nazpíval hlavní hlas jejich dalších stěžejních hitů).  Kytarista kapely Tony J. Thorpe ještě k první TV show doplnil: „Měli jsme obrovské štěstí, že jsme se dostali do Top Of The Pops. Byli jsme v té době v žebříčku teprve na místě 51, ale na poslední chvíli nemohli vystoupit Sparks (americká skupina, pozn.), protože jim vypršelo pracovní povolení, a my se tam dostali za ně jako náhradníci.“

  Samotná Sugar Baby Love se stala vedle Anglie obrovským hitem např. ve Francii, kde se jí prodalo kolem dvou miliónů kusů, a jako jediný singl Rubettes bodovala i v Americe. Od té doby nechybí v playlistech všemožných oldies rádií a zazněla také v mnoha filmech (např. Muriel se vdává nebo Snídaně na Plutu). V roce 2008 vyhlásila německá TV stanice RTL Sugar Baby Love za vůbec nejoblíbenější oldies písničku.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...