Roy Orbison – Mean Woman Blues

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Jaké chtít lepší doporučení, než fakt, že si stejnou písničku k nazpívání vyberou lidé jako Elvis Presley, Roy Orbison, Jerry Lee Lewis nebo Cliff Richard? To je zkrátka jasná trefa do černého, tentokrát je tu příběh Mean Woman Blues.

  Klasické bluesová „dvanáctka“ se zrodila v mysli hudebníka jménem Claude Demetrius. Byl to černošský pianista z Maine, jehož talent už před druhou světovou válkou objevili Louis Armstrong a vzápětí i B. B. King, po válce spolupracoval i s Louisem Jordanem. V 50. letech se potom Claude dostal do společnosti, která zásobovala písněmi Elvise Presleyho – a právě pro něj Demetrius Mean Woman Blues složil. Konkrétně šlo o objednávku pro jeden z lepších Elvisových filmů Loving You.

  Už v Elvisově verzi se písnička stala menším hitem, ačkoliv trochu zanikla mezi jeho tehdejšími jedničkami jako Teddy Bear nebo Jailhouse Rock. V roce 1963 si ji ale vypůjčil Roy Orbison. Hledal tehdy něco šikovného na druhou stranu singlu Blue Bayou. A jelikož to byla pomalá balada, chtěl do kontrastu něco rychlejšího – rozhodl se právě pro Mean Woman Blues. A ačkoliv B strany singlů byly vždy spíš určené k zapomnění, protože se v rádiích nepouštěly, tohle byla jedna z těch nemnoha výjimek. Rozhlasoví DJové si ji totiž hned oblíbili a s nimi tisíce posluchačů. A tak zatímco krásná Blue Bayou se v Americe sotva protlačila do první třicítky, Mean Woman Blues vyskočila do první pětky hitů a zněla z rozhlasu prakticky pořád. Roy Orbison hrál díky tomu Mean Woman Blues takřka na každém svém koncertě až do své předčasné smrti v roce 1988, nechybí tedy ani na koncertních albech jako např. A Black And White Night Live, kde si ji s Orbisonem zahrály osobnosti jako Bruce Springsteen, Tom Waits, Bonnie Raitt, k. d. lang nebo Elvis Costello. Novou studiovou nahrávku pořídil Roy na své úspěšné album In Dreams: The Greatest Hits.

  Mezi řadou dalších, kdo hit také převzal, jmenujme např. Spencer Davis Group, Carla Perkinse, Allman Brothers Band, Paula McCartneyho nebo Jay And The Americans.
  A pro zajímavost – Claude Demetrius složil později i další hity proslavené zejména Elvisem jako Hard Headed Woman nebo Dixieland Rock.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...