Roy Orbison – Lana

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Roy Orbison proslul především jako autor a interpret velkých, často gradujících balad. Only The Lonely, Crying, In Dreams, Running Scared a mnoha dalších. Přesto ale rád složil také písničku dalo by se říci vesele oddechovou. Stačí vzpomenout na nesmrtelnou Oh! Pretty Woman anebo dnešní příspěvek hudební knihovny: Lana.

  V případě hitu Lana si Roy Orbison a jeho skladatelský partner Joe Melson s textem skutečně moc hlavu nenalámali. Většinu tvořily jen nonsensové zvukomalebné slabiky typu ling-a ling-a-ling či zuma zuma zuma, případně protažené slabiky dívčího jména Lana. K tomu pár veršů o tom, že je to zkrátka a dobře to nejúžasnější děvče na světě. Ale Lana neměla být písničkou, která se dostane do čítanek poezie, důležitá byla její chytlavá melodie.

  Roy Orbison původně nemyslel na sebe jako interpreta; je známo, že koncem padesátých let chtěl přestat zpívat a stát se raději profesionálním skladatelem pro jiné (inspiroval jej k tomu i úspěch jeho písně Claudette v podání Everly Brothers). A Lana vznikla jako hudební dárek jiné skupině, která se jmenovala Velvets.

  Stejně jako Orbison pocházeli Velvets z Texasu, což jim napomohlo k vzájemnému sblížení. Royovi se jejich styl líbil a doporučil je do firmy Monument, kde sám vydával desky. A rovnou skupině pár písniček daroval, i když oni raději zkusili štěstí se svou skladbou Tonight. Měla slušný ohlas, ale protože neměli nic silného na další desku, raději opět přišli za Orbisonem, zda by pro ně něco neměl. A slavný „Big O“ měl, nabídl hned dvě: Lana a Laugh. Ke své škodě vsadili Velvets spíše na Laugh, která se vzápětí zastavila už na 90. místě a kapela pomalu zapadla (přitom v Japonsku měla jejich nahrávka obrovský ohlas). To už si pravděpodobně i Roy řekl, že je škoda, aby takové zboží v Americe zapadlo, a nazpíval píseň sám. Jenomže Amerika na ni zkrátka neslyšela. Zatímco se stala velikým hitem v Británii a ještě mnohem větším např. v Austrálii, v Billboardu nezabodovala ani od Orbisona.

  Přesto ji Roy zpíval až do své smrti na koncertech a dokonce v 80. letech nazpíval její novou verzi na zlatou deskou oceněné album In Dreams: The Greatest Hits.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...