Roy Orbison – Blue Bayou

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Roy Orbison proslul hlavně jako skladatel smutných balad, ale sám říkal, že i píseň o osamělosti může být vlastně veselá a že toho důkazem je jeho Blue Bayou.

  Blue Bayou vznikla pro album In Dreams a na singlu vyšla souběžně v roce 1963. V domovské Americe nepřinesla Orbisonovi až tak veliký hit jako jeho jiné singly, ale v Evropě nebo Austrálii bodovala vysoko (např. v Irsku až na vrcholu tamního žebříčku, stejně tak v Austrálii, v Británii na 3. místě). Písničku napsal Orbison se svým skladatelským partnerem Joem Melsonem a na koncertech ji hrál až do svého předčasného odchodu na konci 80. let. Ačkoliv je písnička primárně o osamění, Orbison ji v jednom rozhovoru popsal ve smyslu, že v tomto případě vůbec neměl na mysli smutek, že chvilky samoty speciálně na hektickém turné jsou naopak někdy velmi příjemné.

  Na druhé straně desky vyšla rock and rollovější nahrávka Mean Woman Blues, která se také stala Orbisonovým hitem. V roce 1977 Blue Bayou přezpívala Linda Ronstadt a přinesla jí milionový hit i zlatou desku. Ve Francii ji zase převzala legendární Mireille Mathieu. Zatím poslední předělávka je letošní verze irské zpěvačky Andrea Corr.

  Interpret: Roy Orbison
  Autoři: Roy Orbison / Joe Melson
  Rok vydání: 1963

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...