Ronettes – Sleigh Ride

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Židé neslaví Vánoce, protože pro ně jejich symbolický význam, narození Ježíše Krista, nemá stejný význam jako pro křesťany. Pravděpodobně tedy i producent Phil Spector slavil spíše Chanuku než Vánoce, což mu ale nezabránilo, aby se svými ovečkami nenatočil jedno z nejslavnějších vánočních alb.

  V roce 1963 patřil Phil Spector mezi největší světové hvězdy. Ačkoliv byl na prvním místě producent, takže nebyl tím, kdo zpíval hity, stal se natolik nepřehlédnutelným, že si užíval prakticky stejné slávy jako zpěváci a zpěvačky, které trýznil ve studiu, dokud z nich nedostal přesně to, co chtěl. Většina hudebníků jeho výstřelky snášela, protože věděla, že se jim to vyplatí. Phil Spector produkoval hit za hitem. Právě jeho sláva nakonec umožnila, aby vzniklo album s jeho jménem: A Christmas Gift For You From Phil Spector (Váš vánoční dárek od Phila Spectora).

  Vánoční album Spector nahrával na podzim roku 1963, aby stihl předvánoční trh. Vzal vesměs slavné písně, slavné zpěváky, s nimž pracoval (Crystals, Darlene Love nebo Ronettes), přimíchal svou „wall of sound“ (typický mohutný zvuk znásobených nástrojů a hlasů) a deska byla za pár týdnů na světě. Nejen, že ji kupříkladu Brian Wilson z Beach Boys (který si na několika písních zahrál na piáno) označil za svou nejoblíbenější vánoční desku, ale časopis Rolling Stone ji zařadil mezi pětistovku nejlepších alb historie. Měla smůlu v jediném – vyšla ve stejný den, kdy byl zavražděn prezident John F. Kennedy, což se na prodeji desky přeci jen trochu negativně odrazilo.

  Zastavíme se dnes u písně Sleigh Ride, kterou na album Christmas Gift nazpívaly dívky Ronettes. Toto trio bylo se Spectorem spojeno nejen hitem Be My Baby, který slečny dovedl až do Rock and rollové síně slávy, ale také tím, že si producent jejich hlavní zpěvačku Veronicu Bennett dokonce vzal za ženu. Manželství sice dlouho nevydrželo a Veronica od despotického manžela brzy utekla, jimi stvořené písničky jsou ale s námi dodnes.

  Sleigh Ride složil americký dirigent Leroy Anderson. Jak už to tak bývá, vánoční melodie jej napadla za parného červencového dne v roce 1946, byť ji dokončil až v únoru roku 1948. Výraz sleigh ride označuje sáně tažené koňmi za zvuku rolniček. Autor měl melodii dlouho zapsanou beze slov jako orchestrální skladbu (a několik orchestrů ji také hrálo), nakonec ale oslovil textaře Mitchella Parishe, aby mu ji opatřil sovy. Tím získala Sleigh Ride na další popularitě, zejména v prvním podání od Andrews Sisters. Brzy se však předělávky sypaly jak sněhové vločky.

  Verze, kterou nazpívaly dívky z Ronettes v produkci Phila Spectora dnes patří k nejznámějším verzím této klasiky. Nechybí rolničky a koňská zaržání, byť tradičním zvířetem amerických Vánoc jsou sobové. Jedná se vlastně o paradox – Sleigh Ride totiž v pravém slova smyslu vůbec není vánoční písničkou. V samotném textu písně není nic o Štědrém večeru, o dárcích ani o Santovi, pouze o zimě a jízdě na saních. Přesto byla skladba americkými posluchači od počátku vnímaná jako vánoční.

  Sama hlavní zpěvačka Veronica Bennett, známější dnes jako Ronnie Spector, Vánoce prý miluje a i přes komplikovaný vztah s bývalým manželem Spectorem je dodnes ráda, že písničku mohla nazpívat právě ona. „Je to skvělý pocit, jsem strašně ráda, že můžu být takhle s Vánocemi spojovaná,“ vyprávěla během svátků v roce 2007. „Zrovna jsem jela k mému současnému muži domů a myslela jen a jen na Vánoce, jen jsem se cpala a už se nemohla dočkat. Nasedli jsme do auta a v tu chvíli v rádiu hrála Sleigh Ride… Další den v obchodě zrovna pouštěli Frosty the Snowman (další nahrávka Ronettes ze zmíněné Spectorovy desky, pozn.). Já právě stála ve frontě a vykřikla: „Jéé, to zpívám já!“ Lidi si museli říkat, že jsem úplně na hlavu…“

  Kromě zmíněných autorů Sleigh Ride nahráli např. Arthur Fiedler & The Boston Pops Orchestra (úplně první ještě orchestrální verze), dále Carpenters, Ventures, Ella Fitzgerald, Three Tenors (Luciano Pavarotti, José Carreras & Placido Domingo), Andy Williams, Glen Cambell, Bing Crosby, Johnny Mathis, Andre Rieu, Air Supply, Spice Girls, David Phelps, Dolly Parton, Diana Krall, Béla Fleck And The Flecktones, KT Tunstall, Mich Miller nebo Miley Cyrus s hercem Billem Murrayem.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...