Rolling Stones – Wild Horses

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Keith Richards z kapely Rolling Stones má image rockera, který prošel dlouholetou drogovou závislostí (a je to na něm vidět, jak si ostatně sám ze sebe udělal legraci ve čtvrtém díle Pirátů z Karibiku). Nicméně i on složil nejednu něžnou baladu a jednou z těch nejslavnějších je bezesporu Wild Horses z alba Sticky Fingers.

  Pro Keitha Richardse to byla osobní záležitost, protože písničku psal bezprostředně pod dojmy narození svého prvního syna Marlona. Původně byl i pracovní text písně směřovaný právě k němu a k odloučení, které Keith prožíval na dalším turné kapely. Nicméně to už do věci vstupuje Mick Jagger jako přeci jen zkušenější textař kapely. Dodal nová slova (také na téma odloučení, ale spíš už muže, kterého opouští jeho láska) a Keith dobře vycítil, že Jaggerova slova sedí písni lépe.

  Často se píše, že Jaggera inspirovala jeho tehdejší přítelkyně a také zpěvačka Marianne Faithfull, což ona sama potvrdila, když novinářům sdělila, že skutečně slova „wild horses couldn’t drag me away“ (Ani divocí koně mě od tebe nedokážou odtáhnout pryč) byla první, která jí Mick řekl, když se probrala z kómatu způsobeném předávkováním v roce 1969. Nicméně sám Jagger po letech konstatoval: „Všichni říkají, že jsem to napsal o Marianne, ale opravdu si to nemyslím. Tehdy mezi námi ještě všechno klapalo. Ale je pravda, že do toho textu jsem dal hodně svých skutečných emocí.

  Nepřiznaným spoluautorem písničky byl ještě Gram Parsons, leader kapely The Flying Burrito Brothers, a právě jim písničku Stones přenechali jako prvním (natočili ji na své druhé album Burrito Deluxe v roce 1970), sami ji sice nahráli už v roce 1969, ale kvůli tehdejším tahanicím s jejich vydavatelskou firmou Decca ji zařadili teprve až v roce 1971 na LP Sticky Fingers. Dokonce ji nakonec ve své domovské Anglii ani nedali na singl (propagovali více další píseň z alba – Brown Sugar), ale na singlu přesto vyšla v jiných zemích a největší úspěch měla v Americe (byť to nebyl takový hit na jaký byli Stones zvyklí, bodoval na spodní hranici první třicítky). Dodnes patří ale k jejich nejslavnějším a sami Stones ji také často hráli na svých koncertních šňůrách.

  Kuriozitou je, že pianista a šestý člen kapely Ian Stewart považoval hudebně písničku za tak slabou, že ji nakonec odmítl nahrát a zaskočil za něj Jim Dickinson (později slavný muzikant a producent, který spolupracoval zejména s Arethou Franklin).

  Wild Horses zazněla v mnoha filmech a přezpívalo ji také mnoho dalších (např. Elvis Costello, Neil Young, Guns N‘ Roses, Dave Matthews, Sheryl Crow, Melanie a velký hit přinesla také nedávnému objevu soutěže Británii má talent, zpěvačce Susan Boyle). Bývalá manželka Micka Jaggera Jerry Hall ji označila za nejlepší píseň Stones vůbec.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...