Rolling Stones – Time Is On My Side

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Rolling Stones letos slaví 50 let své existence, za kterou natočili téměř nespočetně hitových singlů a nekonečnou řadu skvělých alb. Vůbec prvním Top 10 hitem, kteří tito Britové měli v Americe, se stala předělávka soulové klasiky Time Is On My Side.

  Soulová a bluesová hvězda Irma Thomas proslavila tuto písničku o pár týdnů dříve než Rolling Stones, ačkoliv už před ní ji nahrál jazzový trombonista Kai Winding. Stones ji měli v polovině 60. let jako stabilní číslo ve svém pódiovém repertoáru. Natočili ji také na své druhé album (The Rolling Stones No. 2). V Americe vyšla i na singlu (stejně jako v Německu, Francii, Holandsku či Rakousku, paradoxně pouze v domovské Británii Stones písničku na singl nedali) a byl z toho veliký hit ve všech zmíněných zemích. A to bez ohledu na to, že tamburína byla nahraná tak arytmicky, že všechny profesionální hudebníky přiváděla k šílenství. Ale právě takové lumpárny Rolling Stones tehdy rádi dělali, studiový perfekcionismus u nich začal fungovat až mnohem později.

  Jelikož v Americe singl bodoval v Top 10, Rolling Stones písničku zahráli ve svém prvním vystoupení v americké televizi v pořadu Ed Sullivan Show. Šokovaný konzervativní Sullivan očekával po zkušenosti s Beatles něco podobného, a proto byl z vlasatých neukázněných Angličanů tak konsternovaný, že prohlásil, že tihle už tedy v jeho show nikdy vystupovat nebudou (protože ale nebyl hloupý, své rozhodnutí brzy změnil).

  A informace pro hudební archeology: Rolling Stones natočili dvě verze této písně. První Time Is On My Side s úvodem na varhany (které hrál šestý člen kapely, neviditelný pianista Ian Stewart) byla natočena v Británii (a to je ona hitová verze), druhou natočili během zastávky v bluesových Chess Studios v Chicagu během svého prvního amerického turné (a ta vyšla na zmíněném britském albu). Později ji v živé koncertní verzi zařadili třeba také na LP Still Life (1982).

  Time Is On My Side později nahrálo ještě mnoho slavných, namátkou: Wilson Pickett, Blondie, The Pretty Things, Brian Poole And The Tremeloes, Patti Smith, The Moody Blues nebo Paul Revere And The Raiders.

  Interpret: The Rolling Stones
  Autoři: Norman Meade / Jimmy Norman
  Rok vydání: 1964

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...