Rolling Stones – Start Me Up

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Občas se to stává, skupina složí písničku, nahraje ji, ale takříkajíc to „nešlape“, nahrají ji znovu, ale potřetí už se jim do toho nechce a jde buď do koše, anebo v lepším případě (někdy) do šuplíku. Pak se k ní kapela vrátí, třeba i po letech a najednou je to ono. To je zkráceně příběh Start Me Up od Rolling Stones.

  Mick Jagger s Keithem Richardsem ji složili v sedmdesátých letech a natáčeli už v roce 1975 během sessions pro album Rolling Stones nazvané Black And Blue, znovu se k ní vrátili koncem roku 1977 během natáčení LP Some Girls. Do třetice se s ní počítalo pro Emotional Rescue (1979), ale ani tam se nakonec nedostala. Text se během nahrávání měnil, původní titul zněl Never Stop, ale často figuroval právě i pozdější Start Me Up. Podle vzpomínek Keithe Richardse ji zkusili nesčetněkrát natočit v reggae stylu, protože ji tak zejména Mick Jagger cítil. Stále se ale nedařilo do ní dostat správný drive. Někde v polovině obrovského množství verzí začal Charlie Watts bubnovat klasický rock and rollový rytmus a Keith se přidal. Nicméně brali to jen jako uvolnění a vzápětí se vrátili k zamýšlenému reggae, přičemž se opět nedobrali žádného kloudného výsledku. Keith: „Úplně jsme na to zapomněli, na tenhle drobnej pokus. Až asi po pěti letech se tím vším někdo prokousával a mezi těmi asi sedmdesáti verzemi Start Me Up našel právě tuhle. A najednou mě to trklo. Nikdo si ani nepamatoval, že jsme to tak udělali, ale zkusili jsme to trochu doupravit, udělali pár přihrávek a najednou to vylezlo. Jednou z nejlepších věcí na Stones je, že máme takový hrozný množství věcí. Myslím tím, to co se dostane mezi lidi, to je jen vrcholek ledovce, chápete? Pod tím je nepřeberný množství materiálu, jen to chce čas, trpělivost a pečlivě se tím vším probrat.

  Nicméně producent Chris Kimsey Richardsovu zpětnou jistotu nad výsledkem trochu upravuje: „Když to natočili, povídám: ‚To je zatraceně dobrý! Pojďte si to poslechnout.‘ Ale když jsem jim to z playbacku pustil, Keith jen zabručel: ‚Hmm… To zní jak něco z těch rádiovejch věcí. Vyhoď to.‘ Pochopitelně jsem to neudělal.“

  Stejně jako řadu dalších písniček Stones nahrávaných od konce 60. let i tuto Richards natočil na kytaru v tzv. otevřeném ladění (specificky naladěná kytara pouze na 5 strun), což písni dodává klasický stoneovský zvuk a styl. Základní rif se stal jedním z jejich nejdominantnějších, v tomto případě ozvláštněný navíc originálním nástupem bicích Charlieho Wattse, který se v předehře zprvu přidá do protirytmu.

  Společnost Microsoft si v polovině 90. let natolik přála použít právě tuto písničku ve své reklamní kampani, že neváhali zaplatit skupině celých 10 miliónů dolarů, aby na ni získali práva. Zazněla také v reklamě automobilky Ford nebo v epizodě seriálu Simpsonovi, kde své postavičky namluvili právě Jagger s Richardsem. Základní motiv Start Me Up také často zaznívá na sportovních utkání světové sledovanosti.

  Po vydání se singl stal celosvětovým hitem, do Top 10 vyletěl v Británii (7), Americe (2), Holandsku (5), Francii (9) nebo Austrálii (1). Rolling Stones k písničce natočili i úsporně jednoduchý videoklip pod dohledem dvorního režiséra stoneovských nebo beatlesovských hudebních snímků Michaela Lindsaye-Hogga (mimochodem nemanželského syna herce Orsona Wellese). Skvěle si vedlo i čtyřnásobně platinové LP Tattoo You, které písnička otevírala. Start Me Up od té doby tvoří také stabilní číslo jejich koncertních show a zaznívá tak i na většině koncertních alb a DVD Stones (Still Life, Flashpoint, Live Licks, Shine a Light).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...