Rolling Stones – Sad Sad Sad

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Kapela Rolling Stones sázela hity do žebříčků v letech šedesátých, sedmdesátých, osmdesátých i devadesátých. Do třetí dekády spadá natáčení jedné z jejich nejznámějších vypalovaček, skladby Sad Sad Sad, kterou spolu se Start Me Up svého času otevírali koncerty. Dnes se podíváme do její historie.

  Konec 80. let pro Stones nevypadal ideálně vzhledem k ochladnutí kamarádského vztahu mezi Mickem Jaggerem a Keithem Richardsem. Ego o vedoucí roli v kapele a k tomu Mickova souběžná sólová kariéra, to byly zásadní body sporu obou klíčových členů Rolling Stones. Nicméně natáčení alba Steel Wheels znamenalo klid zbraní, usmíření a také novou energii, kterou potvrzovala právě už úvodní Sad Sad Sad, kterou napsali opět společně Mick s Keithem jako jednu ze zhruba padesáti nových písní.

  Výrazně prý s písničkou pomohl také bubeník Charlie Watts, ale jak už to bývalo ve skupině zvykem, kredit zůstal připsaný jenom autorské dvojici Jagger – Richards (po vzoru Lennona a McCartneyho podepisovali všechny písně společně bez ohledu na to, jak jeden nebo druhý – či někdo další z kapely – přispěl).

  Naopak zcela jiné problémy řešil tehdy jednapadesátiletý baskytarista Bill Wyman, protože se v den natáčení právě ženil – a bylo to sousto pro bulvární novináře, protože největší sukničkář kapely si bral osmnáctiletou dívku Mandy Smith, se kterou se zasnoubil už v jejích třinácti letech. Manželství trvalo dva roky, a aby bylo vše obzvlášť pikantní, zatímco se později rozpadalo, Wymanův  syn Stephen se zasnoubil s Billovou tchyní. Na nahrávání Sad Sad Sad za Billa tehdy zaskočil na basu Ronnie Wood, na koncertech si potom nezvykle bral do rukou kytaru také Mick Jagger.

  Album Steel Wheels bylo fenomenálním návratem Stones na scénu, ihned po vydání vyskočilo na přední místa žebříčků (dvojnásobná zlatá deska v Británii, zlato i v Německu nebo Francii, v Americe dokonce dvojnásobně platinová) a skvěle se prodávaly i singly Mixed Emotions, Rock And A Hard Place, Almost Hear You Sigh a právě Sad Sad Sad. Rolling Stones s albem vyrazili i na obří světové turné, během kterého přijeli poprvé i do Československa (a naposledy v sestavě s Wymanem), turné bylo také poprvé natáčené pro kina do systému 3D.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...