Rolling Stones – Ruby Tuesday

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Je to prostě jedna z těch situací, víte co, vztah s holkou jde do háje a všechno, co vám zbyde, je piáno, kytara a její kalhotky. Sbohem… To je pro skladatele šikovný: když má zlomený srdce, napíše dobrou písničku.“ Tak vzpomínal Keith Richards na vznik písničky Ruby Tuesday.

  Konkrétní dívka, která Richardsovi „dala kopačky“, byla Linda Keith: „Jo, myslím, že jsem to napsal o tom, že Linda Keith byla v tahu. Už nevím, vybodla se na mě, dost to bolelo a bylo to v úterý…“ Linda zmizela s Jimim Hendrixem a Rubínové úterý napsal tedy převážně Keith. Dobrousit mu ji pomohl kolega ze Stones Brian Jones, nicméně podle zavedeného pravidla vlastních písní skupiny je nakonec autorsky podepsaná dvojicí Mick Jagger–Keith Richards.

  Brian Jones, který byl v kapele největším propagátorem netradičních nástrojů (alespoň pro rhythm and bluesový styl Rolling Stones), do Ruby Tuesday dotočil zobcovou flétnu. Bill Wyman zase odložil elektrickou baskytaru a s pomocí Richardse nahrál do písně part na kontrabas. A píseň se nakonec stala hitem tak trošku omylem. Vyšla jako B strana Let’s Spend The Night Together, jenomže pro některé rozhlasové stanice bylo téma písně (Pojďme spolu strávit noc) příliš, a tak raději pouštěly B stranu. A Ruby Tuesday se díky tomu stala brzy velmi známou. Stones ji s oblibou hráli také živě na koncertech, ostatně v roce 1991 ji po skončení turné Flashpoint vydali znovu na singlu i v živé verzi a opět zabodovala v žebříčku.

  Co si o písni myslí Mick Jagger? „Ruby Tuesday je bezvadná. Myslím, že je to nádherná skladba. Má moc pěknou melodii a krásná slova. Ani jedno z toho není ode mě, ale i tak jsem ji vždycky rád zpíval.“ Souhlasí s ním i redaktoři časopisu Rolling Stone, kteří ji zařadili mezi 500 nejlepších písní historie. Ruby Tuesday dokonce na začátku 70. let pojmenovala dodnes fungující americký restaurační řetězec.

  Hit převzala do repertoáru i dlouhá řada dalších hudebníků, např. Melanie (Safka), Nazareth, Julian Lennon, Rod Stewart, Corrs, Scorpions, Crosby, Stills, & Nash nebo někdejší přítelkyně Jaggera Marianne Faithfull. U nás ji na singlu Supraphonu vydala slovenská beatová skupina Gentlemen.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...