Rolling Stones – Lady Jane

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Rolling Stones v naší hudební knihovně mají větší prostor, protože vedle Beatles jsou tou bezesporu nejslavnější kapelou, minimálně šedesátých a sedmdesátých let. Dnes si připomeneme jejich baladu Lady Jane.

  Předlouho pro onu lady Jane by mohla být Jane Ormsby-Gore, se kterou se přátelil tehdy Mick Jagger, i když by to stejně tak mohla být přímo Jane Seymourová, jedna z manželek krále Jindřicha VIII., protože písnička se do historie vrací, konkrétně do alžbětinské éry. Ale sám Jagger k tomu jednou řekl, že vlastně neví, o čem písnička je, ačkoliv text napsal. 

  Stones do písničky natočili několik historických nástrojů, aby onen historický dojem vyvolali, na cembalo hrál slavný skladatel a producent Jack Nietzsche, na dulcimer (starý strunný nástroj) multiinstrumentalista kapely Brian Jones (po jeho smrti už také na koncertech Lady Jane nehráli). Volno naopak dostal bubeník Charlie Watts, protože v písničce nejsou bicí (na koncertech je ale hrál). Stones Lady Jane zahráli i ve slavné Ed Sullivan Show.

  Písnička vyšla původně na albu Aftermath, Američané ji zařadili i na výběrovou desku Flowers a také jako B stranu singlu Mother’s Little Helper. Díky tomu tam vstoupila i do singlového žebříčku, ačkoliv to bylo „jenom béčko“, v Británii jako singl nevyšla, a tak se žebříčkovým hitem stát nemohla, nicméně i tak patří k nejznámějším písničkám Rolling Stones.

  Neil Young později použil obdobnou melodii pro písničku Borrowed Time (ale už v textu písně to přiznal).

  Interpret: Rolling Stones
  Autoři: Mick Jagger / Keith Richards
  Rok vydání: 1966

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...