Rolling Stones – Honky Tonk Women

 • Kategorie: Hudební knihovna

  O tom, jak Rolling Stones rádi provokovali média, cenzory a konec konců i své fanoušky, by se dala napsat celá kniha. Kupříkladu když ve zlém odcházeli od své první nahrávací firmy, museli podle smlouvy dodat ještě jednu písničku pro singl. Jak to vyřešili? Poslali píseň s pornografickým textem Cocksucker Blues a firma Decca – jaký div – od záměru vydat singl najednou odstoupila. Nás bude dnes ale zajímat o pár měsíců starší a také lehce provokativní Honky Tonk Women.

  Písničku napsali společně Mick Jagger a Keith Richards a složili ji o prostitutce. Tentokrát ale Jagger kličkoval při psaní textu tak, aby písnička mezi cenzory prošla a dala se hrát i v rádiích. Takže ačkoliv všichni věděli, že zpívají v tomto případě o drogách a sexu, písnička zakázaná nebyla.

  Honky Tonk Women vznikla původně jako countryovka a to na místě, kam se to hodilo – na ranči. Keith s Mickem a svými přítelkyněmi tehdy trávili dovolenou na ranči v Brazílii a podle Richardsových slov se plně ponořili do kovbojské nálady. Teprve později při natáčení písničky dostala jiný odstín a nakonec bluesový charakter.

  Šlo o poslední singl kapely ještě s kytaristou a původním leaderem kapely Brianem Jonesem, který ale už tehdy se skupinou díky drogové závislosti prakticky nepracoval a už za něj tady zaskakoval budoucí člen Stones Mick Taylor (údajně také právě on vymyslel onen slavný riff písně, i když bývá připisován Richardsovi). Údajně právě v den, kdy skladbu bez Briana dotočili, zajeli k němu Jagger s Richardsem domů a Brian dostal padáka. Když o pár dní později singl vyšel, ve stejný den se (pravděpodobně) nešťastnou náhodou Brian Jones utopil ve svém bazénu.

  Druhou verzi písně více v countryovém duchu natočili Stones ještě na album Let It Bleed pod názvem Country Honk. Zazněla také zatím na všech turné Stones, které od té doby podnikli.

  Perličkou také je, že singl s Honky Tonk Women rozdávali Stones zadarmo fanouškům, kteří pomáhali s úklidem po jejich slavném koncertě v Hyde Parku v roce 1969.

  Interpret: The Rolling Stones
  Autoři: Mick Jagger / Keith Richards
  Rok vydání: 1969

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...