Rolling Stones – Brown Sugar

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Dnešní hudební knihovna pro vás má zase po čase jeden z hitů kapely Rolling Stones, který dodnes patří mezi stálice i jejich živých show – Brown Sugar.

  Ačkoliv někteří cenzoři se snažili za výrazem brown sugar (hnědý cukr) vidět skryté drogové poselství (jde o jeden z výrazů pro heroin), text písničky vypráví příběh otrokyně, která je prodaná v New Orleans a posléze znásilňovaná svými pány.

  Ačkoliv se příběh vrací do minulosti, inspirací Micku Jaggerovi prý byla Claudia Lennear, doprovodná zpěvačka kapely Tiny Turner, se kterou Jagger měl v té době aféru. 

  Zajímavé je, že Stones Brown Sugar natočili už koncem roku 1969, také ho zařadili na svá živá show, ale na desce vyšel teprve o dva roky později, protože se v té době soudili se svým bývalým manažerem o vydavatelská práva a nechtěli mu písničku tak říkajíc hodit do spárů. Proto si ji schovali jako první singl pro své vlastní vydavatelství Rolling Stones Records. I dva roky po natočení usoudili, že na ní není třeba nic měnit, a vydali nahrávku tak, jak byla. A měli pravdu – okamžitě se stala obrovským celosvětovým hitem.

  Brown Sugar se natolik povedla, že ji dokonce do svého koncertního repertoáru převzal Bob Dylan, který jinak hraje z drtivé většiny pouze své písně. Výbornou verzi udělali také ZZ Top.

   

  Interpret: The Rolling Stones
  Autoři: The Rolling Stones
  Rok vydání: 1971

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...