Rolling Stones – Bitch

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ať už jako Tuláci, nebo Valící se kameny, ať už jako rocková kapela, popová nebo bluesová, ať už sáhnou do country, funky nebo reggae, Rolling Stones jsou zkrátka základním pilířem populární hudby 20. století, bez ohledu na to, do které škatulky se je budeme snažit dát. Tak se o to nebudeme snažit a raději dnes otevřeme škatulku jménem Sticky Fingers.

  Sticky Fingers, jedno z nejlepších alb Rolling Stones, vyšlo v dubnu 1971, ale písničky na něm vydané byly vesměs staršího data, vznikaly už od roku 1969, kdy byl stále členem kapely (tehdy už ale spíše formálně) její původní leader a zakladatel Brian Jones. Konzumace drog a ztráta kontaktu s realitou už si tehdy ale na něm vybíraly svou daň a ještě téhož roku dostal z kapely vyhazov, přičemž jej o několik dní později našli utopeného v jeho bazénu, okolnosti smrti jsou pak dodnes plné spekulací. I Keith Richards ve své autobiografii nevylučuje, že mohlo jít o vraždu. Na většině nahrávek ze Sticky Fingers už každopádně hraje nový kytarista kapely Mick Taylor. Dnes si přiblížíme konkrétně písničku Bitch.

  Na první pohled by se zdálo, že jde opět ze strany Stones o provokaci tehdejším cenzorům, kteří zejména diktovali, co se bude hrát v rozhlase (ano, i na Západě byla cenzura, byť ne z politických důvodů). Slovo „bitch“ neznamená nic jiného než „děvka“. A ani tady to Rolling Stones neprošlo, ačkoliv oním slůvkem v textu písně nemysleli žádnou ženu, nýbrž lásku obecně. Ani tak ale rádiové stanice raději písničku moc nehrály a zůstala navíc ve stínu dalších hitů z alba, zejména Brown Sugar a Wild Horses.

  Hlavním autorem Bitch byl Mick Jagger a kapela na písni pracovala pod dohledem producenta Jimmyho Millera během session v říjnu 1970. Keith Richards prý zprvu ve studiu chyběl a teprve, když dorazil, vymyslel dominantní kytarový riff, čímž doladil klasický „stoneovský“ rukopis a písnička byla brzy hotová. O dechovou sekci se starala opora kapely, kterou tvořili Bobby Keys (saxofon) a Jim Price (trumpeta).

  Album Sticky Fingers zaujalo i obalem, který vytvořil Andy Warhol – byla to detailní fotografie muže v džínech od pasu ke kolenům, do které byl vlepený skutečně funkční zip (který ovšem často poškozoval vinylovou desku uvnitř, což byl jeden z důvodů, proč ostatní vydání už skutečný zip neměla).

  Později píseň natočil např. jazzman Herbie Mann nebo kapely jako Dave Matthews Band a Goo Goo Dolls.

  Interpret: The Rolling Stones
  Autoři: Mick Jagger / Keith Richards
  Rok vydání: 1971

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...