Rolling Stones – Beast Of Burden

 • Kategorie: Hudební knihovna

  A je tu opět po čase chvíle, kdy se zastavíme u jednoho z mnoha hitů skupiny Rolling Stones, která slaví už své profesní padesátiny. Jedním z jejich nejlepších alb éry let sedmdesátých je deska Some Girls, která skrývala i píseň Beast Of Burden.

  Tentokrát ji přiblíží nejprve kytarista Ronnie Wood: „Tohle je jedna z těch, co naprosto přirozeně vyrostly ve studiu. Já začal hrát svůj part a Keith přidal svůj, mohlo by se zdát, že to bylo nějak promyšlené, ale bylo to zkrátka přirozené, věci do sebe zapadly a kytary se úžasně prolínaly. Jakmile začneme s Keithem hrát riffy, zapadne to z nějakých důvodů do sebe, když on jde nahoru, já jdu dolů a obráceně, zcela přirozeně se doplňujeme.“

  Beast Of Burden je v překladu zvíře, které dělá těžkou práci, Čech by pravděpodobně použil slůvka mezek (ve smyslu „dřít jako mezek“). Základ textu přinesl Keith Richards, ale hodně z něj vymýšleli přímo ve studiu a písnička je klasicky připsaná dvojici Jagger – Richards. Ačkoliv vyznívá jako vztah muže a ženy, v nedávném rozhovoru pro časopis Mojo Keith Richards řekl, že v písni byl i vzkaz Micku Jaggerovi. Bylo to v éře, kdy se Richards dostal z heroinové závislosti a začal se více zajímat o práci s kapelou: „Mick napsal hodně textu, ale základ přišel ode mě a byl adresovaný jemu. V té době se začal považovat za vedoucího kapely. Charlie byl jen bubeník a já jen další kytarista. Snažil jsem se naznačit něco jako: ,OK brácho, jsem zpátky, tak si pojďme trochu rozdělit tu práci, co tady máme, ponesem to spolu.‘“

  Singl se v Americe probojoval do první desítky hitů, koncertní verzi písničky pak ještě Stones vydali jako B stranu singlu Going To A Go-Go. Patří také stabilně do setlistů jejich turné. Zpěvačka a herečka Bette Midler písničku přezpívala v roce 1983 a Mick Jagger si dokonce zahrál v jejím videoklipu. Píseň zazněla také ve filmu The Family Man s Nicolasem Cagem.

  Perličkou je, že ačkoliv by v písni jen těžko hledal někdo politické poselství, když měli Stones poprvé zahrát v Číně v roce 2003 (z koncertu nakonec tehdy sešlo), požádal je ministr kultury, aby tuto píseň vypustili ze setlistu.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...