Rolling Stones – As Tears Go By

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Dnes už je slavný příběh, jak Andrew Loog Oldham, manažer a producent kapely Rolling Stones v jedné osobě, pod dojmem úspěchu Beatles zavřel Micka Jaggera a Keitha Richardse do kuchyně a odmítl je pustit ven, dokud nenapíší vlastní písničku. Asi ho ani ve snu nenapadlo, že právě stvořil jednu z nejúspěšnějších skladatelských dvojic v historii.

  Přesto byly ony skladatelské začátky pozvolné, Jagger s Richardsem si moc nevěřili a raději své výtvory dávali jiným muzikantům – a jak píše Richards ve své autobiografii, chytře jim tak likvidovali kariéry. To je samozřejmě tvrzení nadnesené, spousta kapel a zpěváků naopak jejich písničky do hitparád vzala, např. Chris Farlowe, David Garrick a také Marianne Faithfull, která odstartovala svou kariéru (a nelehký vztah s Mickem Jaggerem) baladou As Tears Go By. Legenda říká, že právě to byla písnička z oné zamčené kuchyně, což je nepravděpodobné, sám Jagger později řekl, že si to u ní s Richardsem rozdělili – on napsal slova a Keith hudbu (což byl většinový postup jejich společného psaní).

  Sám Oldham si tehdy výtvorem nebyl moc jistý, z původního názvu As Time Goes By pocitově udělal raději As Tears Go By a dal ji neznámé sedmnáctileté drobné blondýnce Marianne s tím, ať ji nazpívá raději na béčko svého prvního singlu. Marianne tak udělala, ale brzy bylo jasné, že právě to je ten šikovný hit a za chvíli byla v první desítce. Sami Stones povzbuzeni tím úspěchem As Tears Go By vzápětí nahráli také a zařadili ji na své album December’s Children. V některých zemích vyšla i na singlu a bodovala v Top 10 (USA, Německo nebo Rakousko), po úspěchu v Americe ji dokonce vybrali jako jednu z písniček, kterou zahráli v Ed Sullivan Show, nejsledovanější americké TV show té doby. Jagger ji navíc foneticky přezpíval ještě do italštiny pod názvem Con Le Mie Lacrime (na turné v roce 2006 ji tak i zazpíval italskému publiku v Miláně).

  Občas se o As Tears Go By píše jako o stoneovské odpovědi na Yesterday od Beatles, ale vzhledem k tomu, že se stala hitem téměř rok předtím, než Paul McCartney Yesterday složil, je to zjevný nesmysl. Co je ale podobné – ani na jedné nahrávce nehraje celá skupina, As Teras Go By vlastně nejsou Rolling Stones – pouze Keith hraje na kytaru a Mick zpívá, zbytek muzikantů tvoří smyčcový orchestr (na Yesterday z Beatles zase hraje pouze Paul McCartney). A ještě jedna spojitost s Beatles – o aranžmá smyčců se postaral Mike Leander, který stejnou práci o tři roky později odvedl u nahrávky Beatles She’s Leaving Home.

  Během let písničku podle Marianne Faithfull přezpívala např. Vanessa Paradis nebo Nancy Sinatra, spíše podle Stones se zase řídili britští The Primitives nebo později The Walones.

  Interpret: The Rolling Stones
  Autoři: Mick Jagger / Keith Richards
  Rok vydání: 1965

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...