Rolling Stones – Angie

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Po čase zase představíme v naší hudební knihovně jednu píseň od Rolling Stones, tentokrát sáhneme do let sedmdesátých, přesněji do roku 1973, kdy na jejich albu Goat‘s Head Soup vyšla slavná balada s názvem Angie.

  Text napsal Mick Jagger a dodnes existuje hned několik adeptek, o kterých by mohl být. Jednou z nich je manželka Davida Bowieho, která byla blízkou Jaggerovou přítelkyní. Další variantou je přímo Jaggerova partnerka z 60. let Marianne Faithfull, ale někteří ji připisují spíš malé dceři Keitha Richardse, která se narodila krátce před vznikem písně.
  Sám Mick k tomu jednou řekl: „Lidi často říkají, že je to o ženě Davida Bowieho, ale pravda je, že s tím jménem přišel Keith. Řekl, že uděláme písničku na jméno Angie, myslím, že tím měl na mysli svojí dceru, protože ta se jmenovala Angela. No a já k tomu potom už jen dopsal zbytek.“ Asi nejdivočejší interpretaci textu nabídla v jedné TV show právě Angela Bowie, která řekla, že jednou přistihla Jaggera a Davida nahé spolu v posteli a že ta píseň je pravděpodobně přímo o Davidovi.

  Na Stones té doby nezvykle akustickou baladu natočili na Jamajce, kam odjeli čerpat inspiraci pro album Goat’s Head Soup. Na piáno zde s nimi hrál slavný Nicky Hopkins. Po vydání skórovala všude po světě, v Americe se stala jejich jedinou baladou, která se probojovala na vrchol žebříčku a ten dobyla např. i v Kanadě, Austrálii, Francii nebo Holandsku (v Británii byla na 5. místě). Samotní Stones se k ní rádi dodnes na koncertech vracejí, vyšla živě i na jejich albech Stripped nebo Live Licks.

  Perličkou je, že v roce 2005 použila písničku v rámci své kampaně německá kancléřka Angela Merkelová. Rolling Stones tím byli prý překvapeni, protože nepožádala o svolení (které by prý nedostala), nicméně žádné kroky proti ní nepodnikli.

  Interpret: The Rolling Stones
  Autoři: Mick Jagger / Keith Richards
  Rok vydání: 1973

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...