Rod Stewart – Tonight’s The Night

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Rod Stewart je zpěvák, který čas od času rád provokuje.  Kupříkladu v jeho domovské Británii cenzoři nepustili do éteru rádií singlový hit Tonight’s The Night, protože měl zcela jasný sexuální podtext. V dnešní době by si asi posluchač tehdy kontroverzní metafory ani nepovšiml.

  Z textu písně vyplývalo, že dívka, které Stewart zpívá, je panna a on ji připravuje na její první sexuální zkušenost. Kvůli tomu píseň v Británii nepustili, přitom z dnešního pohledu to žádná velká divočina nebyla:

  Tak pojď, anděli, mé srdce hoří
  Nepopírám, že po tobě toužím
  nebuď blázen, to nezastavíš
  roztáhni křídla a nech mě vejít.

  Nicméně pro tehdejší cenzory na BBC byl sexuální podtext, resp. metafora soulože nepřekousnutelná. Netušili, že je to nic proti tomu, co na ně chystá právě se vzmáhající vlna punkových skupin v čele se Sex Pistols.

  Na konci písničky do melodie recituje dívčí hlas francouzská slova. Hlas patřil tehdejší Stewartově přítelkyni, švédské herečce Britt Ekland, která se právě proslavila jako „Bond girl“ ve filmu Muž se zlatou zbraní. Rod časopisu Mojo v 90. letech řekl: „Chodil jsem tehdy s Britt Ekland, zrovna jsem se sem přestěhoval, takže to je dvacet let. Pamatuju, že jsem ji musel opít, protože to odmítala udělat, musela být nalitá jak doga, aby nazpívala ty francouzské nesmysly na konci.“ Když se pak novinář optal, jestli jí za to platil tantiémy, Rod se zasmál: „Blbost, koupil jsem jí nové šaty!“  Britt tehdy s Rodem natočila i televizní promo klip, ale kamera ji záměrně celou dobu zabírala pouze zezadu.

  Na nahrávce hraje slavná studiová kapela The Muscle Shoals Rhythm Section, která doprovázela hvězdy kalibru Arethy Franklin nebo Wilsona Picketta. Traduje se, že když Stewart do studia přišel, nemohl uvěřit svým očím. Měl za to, že v kapele hrají jen černoši, ale tehdy už ji z poloviny tvořili běloši.

  Singl měl ohromný ohlas, v Americe, Německu nebo Švédsku bodoval až na vrcholu žebříčku, do první trojky největších hitů se ale dostal i v Irsku nebo Holandsku. A navzdory zákazu vysílání v BBC zabodoval na #5 ve Velké Británii.

  V roce 2003 dala Tonight’s The Night název i muzikálu postavenému na Stewartových písničkách, který se hrál v Londýně. Nicméně muzikál se nechytil a ještě téhož roku ho producenti stáhli. Písničku si vypůjčila také Tina Turner, která ji často zpívala na koncertech, a novou verzi nazpívala i Janet Jackson, která si ovšem upravila text tak, že nezpívala o prvním zážitku panny, ale o prvních sexuálních hrátkách ve třech.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...