Rod Stewart – Handbags And Gladrags

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Podobně jako Joe Cocker i Rod Stewart je majitelem výrazného „nakřáplého“ hlasu, což je také jeho hlavní uměleckou devizou. Sice je i autorem mnoha písní, raději ovšem zpívá skladby sebejistějších skladatelů. Například pro své úplně první album složil polovinu skladeb a do té druhé si např. vypůjčil skladbu Handbags And Gladrags.

  Autorem Handbags And Gladrags je Mike d’Abo, tehdy zpěvák skupiny Manfred Mann. V době rozmachu módního návrhářství, kdy se modeling a móda stávaly pomalu středobodem života mnoha mladých lidí, se Mike snažil poukázat na fakt, že to všechno směřuje spíše k marnivosti a život je o mnohem důležitějších věcech. Název by se do češtiny dal přeložit asi jako „Kabelky a šmrncovní hadry“.

  Kapela Manfred Mann se v roce 1969 rozpadla a Mike d’Abo proto písničku dal svému kamarádovi Chrisu Farlowovi (dalšímu „chrapláku“ britské scény). Ten ji v Mikeově produkci poslal jako první do žebříčku, přičemž sám autor ji také nazpíval na své první sólové album. To už si jí všiml i Rod Stewart a zprvu nenápadně ji zařadil na své debutové album An Old Raincoat Won’t Ever Let You Down. Opět se zapojil i autor Mike d’Abo, pro Roda skladbu přearanžoval a hraje na ni na piáno.

  Rod byl tehdy na britské scéně známý díky působení v kapelách Steampacket a Jeff Beck Group, zrovna chytil lano od reformujících se Faces (dříve Small Faces), ale na svůj sólový hit teprve čekal. Vzápětí jej celosvětově proslavila Maggie May a Rod začal jít na dračku.

  Handbags And Gladrags zatím znovu do žebříčku poslala americká kapela Chase a tak ji z Rodova alba producenti vypíchli na singlu v roce 1972. Nakonec z toho velký trhák nebyl, singl zabodoval na 42. pozici v Billboardu a zcela jej vzápětí „zamázl“ další Rodův hit You Wear It Well. Přesto písničku postupem času fanoušci objevili a dnes již patří k Rodovým nesmrtelným. Dodnes ji také zařazuje na své koncerty.

  Další, kdo skladbě vlil krev do žil, byla britská skupina Stereophonics, která s ní nakonec v roce 2001 ze všech jmenovaných slavila největší úspěchy – dokonce za ni získala zlatou desku. Převzali ji také Love Affair, Engelbert Humperdinck, Jackie Trent, a dokonce samotný Royal Philharmonic Orchestra.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...