Ritchie Valens – La Bamba

 • Kategorie: Hudební knihovna

  3. únor roku 1959 je označován za den, kdy zemřela hudba (podle pozdější písně American Pie Dona McLeana). Právě toho dne se zřítilo malé letadlo, na jehož palubě byly hvězdy rock and rollu Buddy Holly, Big Bopper a Ritchie Valens. Jméno posledního jmenovaného brzy poté nejvíc proslavil hit La Bamba.

  Ritchie na sebe upozornil už prvním singlem Come On, Let’s Go, ale ten zůstal zcela ve stínu další desky, jejíž první stranu tvořila pomalá balada Donna, která zabodovala na #2. Rychlá La Bamba schovaná na druhé straně zprvu unikla pozornosti, ale stala se hitem ihned po tragické nehodě. Paradoxně je dnes mnohem známější než Donna.

  Ačkoliv je La Bamba dnes pro hudební svět spojena téměř výlučně s Valensem, nejde o jeho vlastní skladbu. Je to stará mexická folková písnička pocházející z oblasti státu Veracruz, ležícího na východě Mexického zálivu. Její název odkazuje na tanec (ve španělštině bambolear) a píseň má mnoho alternativních textů, jak si ji upravovali jednotliví interpreti (před Ritchiem pocházela snad nejslavnější verze od mexického orchestru Vargas de Tecalitlán). Nejčastěji se zpívala – a především se na ni tancovalo – při svatbách, což už dnes patří spíše ke zvykům minulosti.

  Ritchie se sice narodil v Kalifornii, ale jeho rodiče z Mexika pocházeli a on si mexickou folklórní muziku brzy zamiloval. Naučil se brzy zpívat, hrát na kytaru, trumpetu i bicí, a stejně jako ho braly mexické lidovky, fascinoval ho nový americký rock and roll. A tak oba styly v písni La Bamba jednoduše spojil. Ve studiu Valense doprovodili třeba Earl Palmer, bubeník Little Richarda, anebo později velmi slavná studiová kytaristka a baskytaristka Carole Kaye. Ta na nahrávání později vzpomínala: „Práce s Ritchiem byla pro mě příjemná a navíc moc důležitá, protože já jsem se tehdy nahrávání nechtěla věnovat. Říkala jsem si, že be-bop jsem propásla, a uživit se v jazzu bude těžké. Ale Ritchie byl tak úžasný a milý, díky němu to celé proběhlo moc příjemně. A tak jsem si řekla, že jestli jsou takoví všichni hudebníci, studiová práce může být docela fajn.“ Taková jistě vždy nebyla, nicméně Carole se dnes může pochlubit, že nahrávala desky s takovými osobnostmi jako Beach Boys, Simon & Garfunkel, Frank Zappa, Doors, Joe Cocker nebo Ray Charles.

  Valens La Bambu nazpíval španělsky, ale kuriozitou je, že ačkoliv měl mexické předky, sám španělsky téměř neuměl. Slova mu proto napsala na papír jeho teta a on se je naučil prakticky jen foneticky vyslovovat. Je to také dnes jediná neanglicky zpívaná písnička, která figuruje v 500 nejlepších skladeb rockové historie podle časopisu Rolling Stone.

  V roce 1987 vznikl biografický snímek o životě Ritchieho nazvaný právě podle hitu La Bamba. Zpěváka zde ztvárnil herec Lou Diamond Phillips a písničky přezpívala skupina Los Lobos, která vzápětí s La Bambou dobyla americký žebříček (angažovat Los Lobos byl údajně nápad Ritchieho rodiny). Vedle nich ji do svého repetoáru zařadili např. také Dusty Springfield, Kingston Trio, Bobby Darin, Trini Lopez, Nashville Teens, Ventures, Johnny Rivers, José Feliciano, Neil Diamond nebo Bruce Springsteen.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...