Ringo Starr – Photograph

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Po rozpadu Beatles byl Ringo Starr bezesporu ten, od kterého se čekalo nejméně. Měl sice také početnou základnu fanoušků, ale přeci jen písničky téměř neskládal a spíše se zdálo, že se dá cestou herectví. Přesto také překvapil hned několika velkými hity, přičemž na nejednom z nich hostovali právě jeho kamarádi z Beatles.

    Vůbec nejoceňovanějším (a nejúspěšnějším) albem Ringovy sólové dráhy je LP deska Ringo z roku 1973. Pomohli mu s ní všichni ex-Beatlové a bylo to také poprvé, co se znovu všichni sešli na jedné desce (byť všichni dohromady nenatáčeli). George Harrison pomohl Ringovi konkrétně s písničkou Photograph, kterou napsali společně a nahrávali ji spolu s řadou kamarádů: na bicí hrál např. Jim Keltner, na baskytaru Klaus Voorman, na piáno Nicky Hopkins, na saxofon Bobby Keys, všechna jména ve svém oboru proslulá. Sám Harrison natočil dvanáctistrunnou kytaru a podpořil Ringa druhým hlasem, Ringo zpíval a přidal ještě ke Keltnerovi druhé bicí. Výsledek dopadl na jedničku, singl se probojoval do Top 10 v řadě zemí, v Americe, Austrálii nebo Kanadě dokonce až na #1 a brzy z toho byla také zlatá deska za miliónový prodej.

    Text písničky je o smutku z toho, že zpěvákovi zmizela jeho dívka a jemu zbyla jen fotografie, která mu ji připomíná. Nicméně Ringo později po Harrisonově smrti řekl, že se význam textu pro něj změnil a nyní si při jejím zpívání vždycky vzpomene právě na George (ostatně angličtina ve tvarech sloves nerozlišuje mužský a ženský rod, takže se text dá vnímat i jako vzpomínka na muže). Ringo ji také zazpíval na velkolepém Koncertě pro George v roce 2002. A to za doprovodu „superskupiny“ ve složení Eric Clapton, Jeff Lynne, Jim Keltner, Henry Spinetti, Ray Cooper, Jim Horn ad.

    V době vydání k písni natočil i jednoduchý videoklip, který filmovali v zahradě jeho domu (jejž Ringo pro změnu koupil od Johna Lennona) v Tittenhurstském parku.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...