Righteous Brothers – Unchained Melody

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Righteous Brothers, tedy „Čestní bratři“ ve skutečnosti vůbec bratři nebyli. Zato byli prvotřídní zpěváci a natočili řadu hitů, ze kterých dodnes září zejména jejich verze dnes již evergreenu Unchained Melody.

  Kdo tedy tito bratři byli? Bill Medley a Bobby Hatfield, potkali se ve skupině Paramours v roce 1962, ale o pár měsíců později už zpívali spolu pod novým bratrským názvem. Navíc se dostali pod křídla producenta Phila Spectora, který tehdy doslova vyráběl hit za hitem – Righteous Brothers se o tom brzy přesvědčili také, zejména po vydání žebříčkové bomby You’ve Lost That Lovin’ Feelin’.

  Unchained Melody byla už jejich osmým singlem a také osmým hitem. Přitom došlo k tomu, na co už jsme několikrát v hudební knihovně narazili – zpěváci vsázeli na jinou písničku (Hung On You), zatímco Unchained Melody dali na B stranu desky, což byly písničky víceméně na odpis (pokud se nejednalo o vyslovené hitmakery kalibru Elvise Presleyho, rozhlasové stanice pouštěly pouze A strany singlů). Ale vzápětí už všechna rádia hrála jen a jen Unchained Melody.

  Autory písně jsou Alex North (hudba) a Hy Zaret (text) a napsali ji v roce 1955 pro vesměs zapomenutý film z vězeňského prostředí Unchained, kde ji zpíval herec Todd Duncan. Zatímco na film se rychle zapomnělo, z písně se hned stal hit, a to jak v orchestrální verzi (Lex Baxter), tak v několika zpívaných (Al Hibber, Jimmy Young, Roy Hamilton nebo Gene Vincent). Navíc verze s Duncanem byla také nominovaná na Oscara, byť nakonec sošku nezískala (během slavnostního večera ji zazpíval další velký hlas své doby Harry Belafonte). I přes tuto řadu hitových verzí je ale dodnes nejslavnější v podání Righteous Brothers, kteří ji světu nabídli v roce 1965, přesněji zpíval ji pouze jeden z těchto „bratrů“ Bobby Hatfield.

  Bill Medley stál na druhé straně nahrávacího pultu: „Zprvu jsem naše desky produkoval já, potom se toho ujal Phil Spector, ale požádal mě, abych dělal naše alba, protože neměl čas nad nimi strávit tolik času. Takže on dělal singly a já alba. A díky tomu jsem produkoval i Unchained Melody, ačkoliv smetanu za to slíznul Phil. Protože ona nikdy nebyla plánovaná jako singl, mohl ji dělat on, já nejsem producent, vím, jak to udělat, ale producent nejsem.“

  Ještě větší ohlas měla paradoxně písnička po dalších 25 letech, když si ji producenti vybrali jako stěžejní melodii filmového hitu Duch s Patrickem Swayzem, Demi Moore a Whoopi Goldberg. Písnička znovu vyskočila do žebříčků, obsadila první místo, byl z toho miliónový prodej a nejprodávanější singl roku. Navíc nová verze, kterou Hatfield pohotově nazpíval, zároveň vyskočila také do první dvacítky.

  Mezi desítkami dalších hudebníků, kteří po Unchained Melody ještě sáhli, najdeme jména jako Supremes, Roy Orbison, Elvis Presley, Ricky Nelson, Dionne Warwick, Heart, U2, Neil Diamond, Joni Mitchell nebo Cyndi Lauper. U nás ji zpíval Karel Gott pod názvem Lásko má.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...