Ricky Nelson – Hello Mary Lou

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ricky Nelson byl miláčkem Ameriky. Skromný, plachý hoch se zasněným pohledem si okamžitě získal srdce všech mladých Američanek, a kdykoliv vystoupil v televizním pořadu svých rodičů, sledovanost rapidně stoupla. Nebylo divu, že jeho desky se prodávaly po miliónech.

  Písnička Hello Mary Lou z roku 1961 patří dodnes k jeho nejznámějším. Přitom ji napsal jiný muzikant – Gene Pitney. Ten sice sám natáčel desky již od konce 50. let, ale sám za sebe stále nemohl prorazit. Bylo to paradoxní v tom, že jeho písničky, zpívané jinými umělci, měly obrovský úspěch: He’s a Rebel nahrály Crystals, Vikki Carr a Elkie Brooks; Today’s Teardrops zpíval Roy Orbison; Rubber Ball do žebříčků poslal zase Bobby Vee. Jen sám Gene Pitney měl nějak smůlu. I ten další hit proslavil někdo jiný, Hello Mary Lou nejprve udělal Johnny Duncan, ale pravý hit z ní udělal v roce 1961 Ricky Nelson. Sám autor ani nevěděl, že ji Ricky nazpíval: „Napsal jsem a nahrál Hello Mary Lou, ale měl jsem jinou písničku na desce a tak ji firma nechala zatím být. A pak jednoho večera sedím v autě, bylo to ve Filadelfii, kde jsem dělal reklamu nějaké své desce, sedím v autě a najednou z rádia slyším, jak Ricky zpívá Hello Mary Lou, nikdo mi ani neřekl, že ji nazpíval,“ vzpomínal Gene Pitney, nakonec také sám velmi úspěšný interpret. K písni ještě s úsměvem dodal: „Strávil jsem půlku života dumáním nad tím, proč byla právě Hello Mary Lou takový hit. Prodalo se jí miliony kusů, ale nevím proč.

  A opět se tu opakoval stejný příběh o tom, jak ani Ricky, ani jeho producent neodhadli sílu hitu. Schovali ji totiž na odpadové místo – na B stranu singlu. Oním „áčkem“ tehdy byla písnička Travelin’ Man a volba to byla jednoznačně dobrá, brzy totiž trůnila až na vrcholu žebříčku. Jenomže i odepsaná Hello Mary Lou byla natolik silná, že rozhlasové stanice ji začaly hrát skoro stejně často jako  Travelin’ Man – výsledkem byl pro Rickyho další zářez v americké Top 10. Angličané se poučili a vydali Hello Mary Lou jako rovněž „áčkovou“ písničku a vyskočila tam na #2. A kupříkladu v Norsku vedla tamní žebříček úctyhodných 14 týdnů.

  Na kytaru s Rickym na nahrávce hraje jeho věrný kytarista James Burton, muzikant později vyhledávaný hudebníky jako Elvis Presley, Johnny Cash, Jerry Lee Lewis, Elvis Costello, Roy Orbison nebo Suzi Quatro.  Burton také později Hello Mary Lou a TravelinMan označil za své nejoblíbenější písničky, které s Rickym udělal. Dodal také: „Měli jsme skvělého aranžéra v Jimmim Haskellovi, který s námi dělal opravdu často. Mohli jsme mu říct, jak si výsledek představujeme, a to bylo skvělé. Pamatuju, jak Jimmie přepsal moje sólo z Hello Mary Lou do not. Když mi to ukázal, musel jsem se smát: ‚Jimmi, vždyť to je nějaké hejno kosů na plotu…‘Jimmi Haskel také na nahrávce hraje na kravský zvonec, který nahrávku otevírá: „Ricky chodil věčně pozdě. Session začínala v sedm, ale Ricky se objevil kolem osmé, stejně jako ten večer, když jsme dělali Hello Mary Lou. Já zrovna hrál na kravský zvonec, protože jsem chtěl, aby se bubeník Richie Frost mohl plně soustředit na samotné bicí. Ricky přišel a povídá: ‚Hele, to zní parádně.‘ A já na to: ‚Chceš, abych to nechal i na nahrávce?‘A on, že jo. Takže to je moje minuta slávy, kravský zvonec v Hello Mary Lou.

  Hit si zamiloval kde kdo, přezpívali ji Seekers, Creedence Clearwater Revival, Fumble, Statler Brothers, Queen nebo Petula Clark. Led Zeppelin zapojovali její část do medley v písni  Whole Lotta Love. V Německu ji zpívalo duo Phil And John, v Dánsku dětské duo Jan & Kjeld. U nás ji převzal do repertoáru Milan Chladil (Je nás jedenáct), hráli ji legendární Sputnici, ale zazněla třeba i ve filmu Miloše Formana Konkurs, kde ji během skutečného konkursu do divadla Semafor zpívali Formanem „podstrčení“ herci Markéta Krotká a Ladislav Jakim.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...