Rainbow – Since You Been Gone

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Dnes si v hudební knihovně připomeneme zase jednu rockovou klasiku, hit Since You Been Gone, který proslavila kapela Rainbow, i když je to v jejich podání už cover verze, tedy předělávka starší písničky.

  Napsal ji Russ Ballard, který začínal v doprovodné kapele zpěváka Adama Faitha a pak se proslavil coby člen rockových Argent, nicméně Since You Been Gone si napsal pro sebe na svou desku Winning (1976). Asi by se na ni ale zapomnělo, kdyby ji o tři roky později neoživila kapela Rainbow. To byl zase projekt Ritchieho Blackmoora, když odešel z Deep Purple (název „duha“ nevycházel ani tolik z onoho přírodního jevu, jako z názvu hospody „Rainbow Bar And Gril“ v Hollywoodu, kam Blackmoore chodil). V roce 1979 vydali album Down To Earth (tehdejší sestavu Rainbow posílili i další členové Deep Purple basák Roger Glover a klávesák Don Airey, stejně jako skvělý bubeník Cozy Powell). Since You Been Gone pak byla jediná písnička na desce, kterou si sami nenapsali – ale přesto se právě ona stala jejich vůbec největším hitem a dodnes ji skupina ve své současné sestavě hraje na koncertech (dnes už s Blackmoorovým synem na kytaru).

  Také ji podle nich převzalo spousta dalších hudebníků – Clout, The Brian May Band, Head East, Blackmoore ji občas hrál v country & westernovém aranžmá dokonce i se svou současnou kapelou Blackmoore’s Night. Písnička také zněla v reklamě na T-Mobile a hudební kanál VH-1 ji zařadil mezi stovku nejlepších rockových klasik.

  Interpret: Rainbow
  Autoři: Russ Ballard
  Rok vydání: 1979

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...