R.E.M. – Shiny Happy People

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V hudební historii není žádnou výjimkou, že se stane veliký hit z písně, kterou sama skupina vydá jaksi „do počtu“ a nepřisuzuje jí žádnou důležitost. Někdy je pak z tohoto úspěchu sama kapela poněkud rozpačitá a kupříkladu ji ani nezařazuje na svá show. Na koncertě R. E. M. byste proto jen těžko slyšeli jejich Top 10 hit Shiny Happy People.

  R. E. M. písničku natočili na své album Out Of Time v roce 1991, přičemž k nahrávání přizvali svou kamarádku Kate Pierson ze skupiny B-52’s. Ony rozpaky nad úspěchem hitu nevycházejí z písně jako takové, ale z faktu, že se jednalo o dětskou písničku. Kapela ji také v roce 1999 zahrála v populárním dětském pořadu Sesame Street.

  „Je to prostě odlehčená legrace, takový bubblegum,“ řekl později zpěvák Michael Stipe. „Hodně lidí si myslí, že R. E. M – a já speciálně – jsme velmi vážní. Já že jsem ten vážný poeta. Ale se mnou je i legrace, vážně, říkají to lidé z kapely. I moje rodina si to myslí, můj přítel si to myslí, tak asi budu, opravdu. Ale z naší hudby to nemusí být vždycky cítit. To jen lidé, když mě vidí v televizi, kde se snažím nějak artikulovaně vyjádřit myšlenku, mají ze mě tenhle pocit.“ Nicméně Stipe se také nechal slyšet, že pokud bude někdy od R. E. M. vybrána jedna písnička, která je má reprezentovat, doufá jen, že to nebude Shiny Happy People. „Byla to výzva, vydělala nám dost peněz, ale pro to jsme ji nedělali,“ řekl jindy. „Já vyrostl na deskách Monkees a Archies a tohle taky byla prostě písnička pro děti, není pravda, že bych ji nenáviděl, to ne, jen ji nechci zpívat.“

  S hudebním oživením Shiny Happy People přišel kytarista Peter Buck. „Ta písnička jede dost neúnavně kupředu, není tam moc prostor, jak ji obohatit prostředními takty. Zkoušeli jsme kde co, když mě napadlo změnit tempo na tříčtvrteční. Nejdřív mi říkali, že to je hloupé, ale mně to přišlo skvělé. Bylo to něco, co tam nikdo nečekal.“

  Skupina i s Kate Pierson natočila k hitu videoklip v kulisách namalovaných dětmi ze třetí třídy základní školy. Po vydání deska zabodovala v první desítce v Británii i Americe, stejně jako v Německu, Francii nebo Kanadě a přes rozpaky R. E. M. se z ní stal celosvětový hit.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...