R.E.M. – Radio Free Europe

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Před pár týdny kapela R.E.M. definitivně ukončila kariéru. Bylo to po třiceti letech a mnoha miliónech prodaných desek, kdy už byla kapela věčným kolotočem přeci jen unavená a člověk se jim divit nemůže. Rozchod to nebyl nijak dramatický a všichni muzikanti zůstali prý blízkými přáteli. Dnes vytáhneme z historie jejich úplně první singl a první hit Radio Free Europe.

  Rok 1981 je rokem vzniku písničky „Rádio Svobodná Evropa“, jejíž inspirace je více než jasná. Rádio Svobodná Evropa byl americký projekt pro rádio, které vysílalo pro Evropu a Střední Východ s dosahem do zemí za železnou oponou. Mělo za ideál propagaci míru a svobody, ale americká kapela R.E.M. se ve své písni na tento projekt dívala podezřívavě a poukazovala na to, že to také může být šikovný nástroj pro změnu americké politické propagandy. Zároveň ale Michael Stipe zpíval tak nezřetelně, že textu nebylo moc rozumět a i na koncertech později slova občas měnil.

  Radio Free Europe byl vůbec první singl, který R.E.M. pustili jako kapela do světa. Nejprve vyšel v roce 1981, ale tehdy nezaznamenal žádný komerční ohlas. Kapela posléze podepsala nový nahrávací kontrakt, písničku znovu natočili (s upraveným textem) a singl s ní vyšel znovu v roce 1983. To už ho americké rozhlasové stanice zaznamenaly a R.E.M. poprvé ochutnali chuť žebříčkového úspěchu (byť ještě na vlažném 78. místě). Která z obou verzí je ovšem lepší, zůstává názorovým střetem jak fanoušků, tak občas i členů kapely (později se R.E.M. přikláněli spíše k první verzi, ale když ji prý poprvé slyšel kytarista Peter Buck, byl z nahrávky tak rozčarovaný, že singl vztekle rozbil o zeď).

  Samotná Radio Free Europe později zabodovala i v seznamu 500 nejlepších písní rockové historie podle časopisu Rolling Stone (389).

  Na obale prvního vydání singlu byla černobílá rozostřená fotografie, kterou přinesl zpěvák kapely Michael Stipe. Fotograf a grafik Terry Allen k tomu vyprávěl: „Michael k nám přinesl všechny ty rozostřené negativy a povídá, jestli z toho můžeme vytisknout obal. A my na to: ‚Cože, to chceš udělat obal z těchhle rozostřených fotek?‘ A on na to, že jo. Povídám, že mám spoustu mnohem lepších věcí než tohle, ale on jen: ‚Ne, chci to tam takhle rozostřené.‘“ A Michael Stipe měl pravdu, brzy už rozostřené černobílé fotografie udávaly umělecké trendy.

  Videoklip pro MTV natočili v zahradě malíře Howarda Finstera, který jim poté namaloval obal druhého alba Reckoning.

  Interpret: R.E.M.
  Autoři: Bill Berry / Peter Buck / Mike Mills / Michael Stipe
  Rok vydání: 1981

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...